Bazı atık gaz bileşenlerinin tutulmasına yönelik filtre malzemesi olarak klinoptilolitin kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of usage of clinoptilolite as filter material for retention of some constituents of funnel gases
- Tez No: 96992
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI ATIK GAZ BİLEŞENLERİNİN TUTULMASINA YÖNELİK FİLTRE MALZEMESİ OLARAK KLİNOPTİLOLİTİN KULLANILABİLİRLİĞİNİN İNCELENMESİ RUKİYE AKALIN Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Önder Orhun 2000 Dünya nüfusunun giderek artmasıyla birlikte çevre kirliliği bilim adamlarının dikkatini çekmiştir. Zararlı boyutlara gelmek üzere olan atmosfer kirliliği çoğunlukla baca gazlarından kaynaklanmaktadır. Oysa doğal zeolitlerden yapılan baca gazı filtreleri moleküler eleme özelliğinden ve tekrar eski haline getirilebilmelerinden dolayı oldukça kullanışlı, ekonomik ve atıklarıyla çevreyi kirletmeyen malzemelerdir. Bu çalışmada klinoptilolitin iyon değiştirilmiş formlarından Li+3, Ca+2, Na+, Mg+2 ve K* formları hazırlanarak, bu malzemeden yapdacak olan bir filtrenin kullanılabilirliği ve ne kadar faydalı olabileceği araştırıldığında NO için Li+3 ve Mg+2 formları, S02 için U+3, Mg+3 ve K* formlar», CO için Na* v® Mg+2 formları, COj için Na+ m Mİ1 formlarında eri yüksek tutma yüzdeleri elde edilmiştir: GeİcCek yıllarda düttya nüfusunun gidârek daha da artacağını düşünecek olursak baca gazı arıtılmasında filtrenin önemi büyüktür. Klinoptilolit kullanılarak yapılan bu filtreler sadece havanın temizlenmesi için değil aynı zamanda ucuz ve etkili olduğu için fercih edflebjlr, Anahtar Kelimeleri KUnoptUolit, Filtre, Zeolit
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of science thesis INVESTIGATION OF USAGE OF CLINOFITLOLITE AS FILTER MATERIAL FOR RETENTION OF SOME CONSTITUENTS OF FUNNEL GASES RUKİYE AKALIN Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Science Physics Program Supervisor: Prof.Dr. Önder Orhun 2000 Because of increasing population of the world, environmental pollution has become the most important concern of scientists. Air pollution through the atmosphere which becomes hazardous for the earth mostly stems from funnel gases. However, funnel gas filters made of natural zeolites are quite useful because of their properties of molecular sieving and regeneration. Besides, they don't pollute the envivonment via their effluents and more economic than the other filter materials. In this study, initially Li+3, Ca+2, Na+1, Mg+2 ve K* ionic forms of clinoptilolite have been prepared then it is investigated that how useful a filter made of clinoptilolite would be. The highest retention rates were obtaiend for NO in forms of Li+3 and Mg+2; for S02 in forms of Li+3, Mg+2 and K\- for CO in forms of Na+ and Mg+2; for C02 in forms of Na+ and Mg+2. The usage of filters for funnel gases is so significant in near future of the world with increasing population. These filters made of clinoptilolite could be preferred not only to purify the air but also as they are cheap and effective. Itpwdu iMmpmm, Mtm Zeolite