İnsan kaynakları uygulamalarında yapay zekâ kullanımına ilişkin Türkiye ve Kırgızistan'daki yazılım işletmelerine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research on the use of artificial intelligence in human resources practices: The case of software companies in Türkiye and Kyrgyzstan
  1. Tez No: 969937
  2. Yazar: AIJAMAL OMURALİEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE AKDEMİR ÖMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, yapay zekâ uygulamalarının insan kaynakları yönetimi süreçlerinde nasıl kullanıldığını ve bu teknolojinin İK departmanlarının çalışma şeklini nasıl değiştirdiğini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu, Türkiye ve Kırgızistan'da yazılım şirketlerinde çalışan 18 insan kaynakları uzmanından oluşmaktadır. Katılımcıların yapay zekâ ile ilgili deneyimlerini ve bu yenilikçi teknolojiye dair görüşlerini daha iyi anlamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler MAXQDA veri analiz yazılımı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, yapay zekânın işe alım, performans yönetimi ve idari görevler gibi çeşitli insan kaynakları süreçlerinde yaygın olarak kullanıldığını göstermektedir. Yapay zekâ uygulamaları, otomasyon gibi pek çok avantaj sunarken veri sızıntısı riski gibi bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Ek olarak bu araştırma, Türk ve Kırgız katılımcılar arasında yapay zekâ uygulamaları konusunda belirli farklılıklar bulunduğunu ve bu farkların olası nedenlerini tespit etmiştir. Toplanan veriler ve yapılan analiz, yapay zekânın insan kaynakları süreçlerini nasıl değiştirdiğine dair derin bir anlayış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine how artificial intelligence applications are being used in human resources management processes and how this technology is changing the way HR departments work. The study group of this research consists of 18 HR specialists from Turkey and Kyrgyzstan working in software companies. Semi-structured interviews were conducted to get a better understanding of participants' experiences with AI and their opinion on this innovative technology. The data was then analyzed with MAXQDA data analysis software. The findings of the study show that AI is being widely used in different HR processes such as recruitment, performance management or administrative tasks. AI applications bring a lot of advantages such as automation which is associated with higher efficiency, but it also brings disadvantages, such as the possibility of data leaks. In addition, the study identified certain differences in how AI is applied and perceived by Turkish and Kyrgyz participants, and the possible reasons behind those differences. In summary, the collected data and its analysis contribute to a better understanding of how artificial intelligence is transforming HR processes.