Türkiyede COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası intihar oranlarının karşılaştırılması
Comparison of suicide rates before and after the COVID-19 pandemic in Türkiye
  1. Tez No: 969938
  2. Yazar: GÖKHAN ALTINEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ordu Sağlık Bakanlığı Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, COVİD-19 pandemisi başlamadan önceki ve başladıktan sonraki dönemde Türkiye'deki intihar oranları karşılaştırılarak pandemi döneminin intihar oranlarına etkisinin istatistiki olarak analiz edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda, Ocak 2017-Aralık 2023 yıllarına ait, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından internet sitesinde kamuya açık olarak yayınlanan ve ölüm ile sonuçlanan intihar verileri kullanıldı. Pandemiye geçiş yılı olan 2020 analiz dışında bırakıldı. İntihar sayıları; toplam, cinsiyet, yaş grubu, coğrafi bölge, intihar nedeni, intihar şekli ve medeni duruma göre sınıflandırılarak pandemi öncesi dönem (2017–2019) ile pandemi sonrası dönem (2021–2023) karşılaştırıldı. Verilerin karşılaştırılmasında Fisher'in kesin testi veya Ki-kare testi kullanıldı. Tüm analizler için p<0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Pandemi sonrası dönemde, pandemi öncesine kıyasla toplam intihar sayılarında anlamlı bir artış tespit edildi. Bu artış hem erkek hem de kadın bireylerde gözlemlendi ve özellikle genç yaş grubunda daha belirgin olduğu saptandı. Türkiye'nin hemen her bölgesinde intihar sayılarının arttığı belirlendi. Hastalık nedeniyle gerçekleşen intiharların oranı %52, kimyevi madde kullanımıyla gerçekleşen intiharların oranı ise %92 arttı. Ayrıca, hiç evlenmemiş bireylerde intihar oranında %26 artış gösterdi. Sonuç: COVID-19 pandemisi sonrası dönemde Türkiye'de intihar oranlarında anlamlı bir artış meydana gelmiştir. Bu bulgular, pandemiler gibi toplumsal kriz dönemlerinde ruh sağlığı hizmetlerinin yaygınlaştırılmasının ve özellikle gençler ile sosyal destekten yoksun bireyler gibi risk altındaki gruplara yönelik koruyucu ve önleyici müdahalelerin güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to statistically analyze the impact of the COVID-19 pandemic on suicide rates in Turkey by comparing data from the pre-pandemic and post-pandemic periods. Materials and Methods: In this study, publicly available data on completed suicides from January 2017 to December 2023 were obtained from the official website of the Turkish Statistical Institute. The year 2020, considered a transitional period for the pandemic, was excluded from the analysis. The number of suicides was classified by total, gender, age group, geographical region, reason for suicide, method of suicide, and marital status. These variables were compared between the pre-pandemic period (2017–2019) and the post-pandemic period (2021–2023). Fisher's exact test or the Chi-square test was used for statistical comparisons. A p-value of <0.05 was considered statistically significant for all analyses. Results: A statistically significant increase in the total number of suicides was observed in the post-pandemic period compared to the pre-pandemic period. This increase was evident in both males and females, with a more pronounced rise among younger individuals. Suicide numbers increased across nearly all geographic regions. Suicides attributed to illness increased by 52%, and suicides by chemical substances rose by 92%. Additionally, the suicide rate among individuals who had never married increased by 26%. Conclusion: Following the COVID-19 pandemic, suicide rates in Turkey showed a pronounced upward trend. These findings highlight the importance of expanding mental health services and strengthening preventive interventions, particularly for at-risk groups such as youth and socially isolated individuals, during times of societal crisis like pandemics.