Digital transformation in organizations: The role of leadership in driving innovation
Organizasyonlarda dijital dönüşüm: Liderliğin rolü ve inovasyona etkisi
  1. Tez No: 969955
  2. Yazar: HÜMA YİĞİT KOÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE KARAKİTAPOĞLU AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, mevcut literatürdeki boşlukları gözeterek, dijital dönüşümün insani yönünü incelemektedir. Çalışma, üst düzey yönetimin farkındalığını moderatör olarak ele alarak, dijital dönüştürücü liderliğin dijital dönüşüm yoluyla bireysel yenilikçi çalışma davranışı, organizasyon inovasyonu ve organizasyon inovasyon kabiliyeti üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Nicel bir anket yöntemi ve üniversite teknoloji geliştirme bölgelerindeki şirketlerden alınan veriler kullanılarak, model bireysel düzeyde 290 çalışan ve organizasyon düzeyinde 35 şirket üzerinde test edilmiştir. Bireysel düzeyde, dijital dönüştürücü liderlik ile dijital dönüşüm arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Dahası, dijital dönüşüm, dijital dönüştürücü liderlik ile yenilikçi çalışma davranışı arasındaki pozitif ilişkiye aracılık etmektedir. Organizasyon düzeyinde, üst düzey yönetimin farkındalığı dijital dönüşüm liderliği ile dijital dönüşüm arasındaki pozitif ilişkiyi etkilemektedir. Bulgular, liderlik ve üst yönetimin organizasyonlarda dijital dönüşümü teşvik etmedeki rolünün anlaşılmasını artırarak, yöneticilere dijital çağda bireysel ve organizasyon düzeyinde inovasyon sonuçlarını iyileştirmeleri için içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the human side of digital transformation, addressing gaps in existing literature. The study analyzes the impact of digital transformational leadership on individual innovative work behavior, organizational innovation and organizational innovation capability through digital transformation considering top management mindfulness as a moderator. Utilizing a quantitative survey method and data from companies in university technology development zones, the model is tested on 290 employees at the individual level and 35 companies at the organization level. At the individual level, the results showed that there is a positive relationship between digital transformational leadership and digital transformation. Moreover, digital transformation mediates the positive relationship between digital transformational leadership and innovative work behavior. At the organization level, the results revealed the positive relationship between digital transformational leadership and digital transformation, moderated by top management mindfulness. The findings enhance the understanding of the role of leadership and top management in fostering digital transformation in organizations, offering insights for managers to improve innovation outcomes at the individual and organization level in the digital age.