The effect of making thinking visible approach on the critical writing and anxiety levels of preparatory school students
Düşünmeyi görünür kılma yaklaşımının hazırlık sınıfı öğrencilerinin eleştirel yazma ve kaygı düzeylerine etkisi
- Tez No: 969970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CAN ARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Görünür Düşünme Rutinleri aracılığıyla uygulanan Düşünmeyi Görünür Kılma yaklaşımı ile zenginleştirilmiş İngilizce öğretiminin, yabancı dil olarak İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin eleştirel yazma becerileri ve yabancı dil kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, deney ve kontrol gruplu ön test-son test yarı deneysel olarak tasarlanmış ve iki İngilizce hazırlık sınıfı çalışmaya dahil edilmiştir. Deney grubuna, Görünür Düşünme Rutinleri ile zenginleştirilmiş İngilizce dersi uygulanırken; kontrol grubu, geleneksel öğretim programını takip etmiştir. Veriler, Lise Düzeyi Yazma Becerileri Görevi ve Dereceli Puanlama Anahtarı, Eleştirel Yazma Becerileri Görevi ve Dereceli Puanlama Anahtarı ile Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. 2x2 karışık desen ANOVA içeren istatistiksel analizler, deney grubundaki öğrencilerin eleştirel yazma becerilerinde, kontrol grubundaki akranlarına kıyasla anlamlı düzeyde daha fazla gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, deney grubunda yabancı dil kaygısında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir azalma gözlemlenirken, kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir değişim tespit edilmemiştir. Elde edilen bulgular, düşünmenin görünür kılınmasının yalnızca bilişsel gelişimi desteklemekle kalmayıp, dil öğrenimine bağlı kaygıyı azaltmada da etkili bir öğretim stratejisi sunduğunu göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, üstbilişsel pedagojilere ilişkin literatüre katkı sağlamakta ve hazırlık sınıflarındaki İngilizce öğretim programlarının tasarımı için uygulanabilir çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of English instruction enriched with Making Thinking Visible approach—implemented through Visible Thinking Routines on English as a Foreign Language preparatory school students' critical writing skills and their foreign language anxiety levels. This research was designed as a quasi-experimental pre-test-post-test study with experimental and control groups, and two English as a foreign language preparatory classes were included in the study. The experimental group received English as a Foreign Language instruction enriched with Making Thinking Visible approach, while the control group followed a traditional curriculum. Data were collected using the High School Writing Skills Task and Rubric, the Critical Writing Skills Task and Rubric, and the Foreign Language Classroom Anxiety Scale. Statistical analyses, including a 2x2 mixed-design ANOVA, revealed that students in the experimental group exhibited significantly greater improvements in critical writing skills compared to their counterparts in the control group. Moreover, the experimental group experienced a statistically significant reduction in foreign language anxiety, whereas the control group did not demonstrate a statistically significant change. The findings suggest that making thinking visible supports both cognitive development and the reduction of language-related anxiety, offering a promising instructional strategy for improving critical writing outcomes in English as a Foreign Language context. The study contributes to the literature on metacognitive pedagogies and provides actionable implications for curriculum design in preparatory English programs.