Tersine kaynaştırma uygulamasının bir özel eğitim anaokulunda incelenmesi: Bir durum çalışması
Examining the reverse ınclusion practice in a special education kindergarten: A case study
  1. Tez No: 970009
  2. Yazar: DAMLA ZEYREK YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA BAŞARA BAYDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tersine kaynaştırma uygulamalarının sınıf içindeki düzenlemeler ile öğretmen yaklaşımları ve tipik gelişim gösteren okul öncesi çocuklarının katılım süreçlerine dair derinlemesine bir inceleme yapmayı amaçlamaktadır. Problem durumuna dayalı olarak seçilen okul, Denizli ilinde bulunan tersine kaynaştırma yaklaşımını uygulayan resmi bir özel eğitim anaokuludur. Çalışmada, nitel araştırma modellerinden örnek olay (durum) deseni kullanılmıştır. Araştırma verileri, sınıf içi gözlem ve öğretmenler ile yapılan görüşme olmak üzere iki farklı veri kaynağı kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi için nitel araştırma yöntemlerinde kullanılan analiz türlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular göstermektedir ki tersine kaynaştırma uygulaması, yalnızca özel gereksinimli bireylerin değil, tipik gelişim gösteren çocukların da çok yönlü gelişimlerine katkı sağlayan, kapsayıcı bir eğitim modelidir. Bu bulgular ışığında tersine kaynaştırma uygulamasının yalnızca özel eğitim anaokullarında değil başka uygun okullarda da varlık göstermesi sağlanarak uygulama alanlarının genişletilmesi ve kapsayıcı eğitim politikalarının daha etkin uygulanması kapsamında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contrast, this study aims to conduct an in -depth examination of the regulations within the classroom, teacher approaches and typical development processes of preschool children with typical development. The school, which is selected based on a problem situation, is an official special education kindergarten that implements the reversal of the reversal in Denizli province. The criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods for determining the study group of the study, was used. In the study, the sample event (status) pattern from qualitative research models was used. Research data were obtained by using two different data sources: internal observation and interview with teachers. For the analysis of the data obtained, content analysis was used from the analysis types used in qualitative research methods. The findings show, on the contrary, the involvement application is an inclusive training model that contributes not only to individuals with special needs, but also to typical development of children with typical development. In the light of these findings, in contrast, suggestions have been made within the scope of the expansion of the application areas and the more effective implementation of inclusive educational policies, not only in special education kindergartens but also in other appropriate schools.