KOAH'ta serum ferritin ve demir parametrelerinin hastalığın ağırlığı ve atak sıklığını tahmin etmedeki yeri
The role of serum ferritin and iron parameters in predicting disease severity and attack frequency in COPD
  1. Tez No: 970011
  2. Yazar: TUĞÇE ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARZU MİRİCİ, DOÇ. DR. PINAR MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), yalnızca hava akımı kısıtlamasıyla sınırlı olmayıp sistemik inflamasyon ve metabolik bozukluklarla seyreden multisistemik bir sendromdur. Demir metabolizması inflamasyondan etkilenmekte ve ferritin hem demir depolarını hem de akut faz yanıtını yansıtmaktadır. Bu çalışmada, serum ferritin, demir, toplam demir bağlama kapasitesi (TDBK) ve transferrin satürasyonu (TSAT) düzeylerinin KOAH evreleri ve atak özellikleri ile ilişkisi araştırıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde takip edilen 97 KOAH hastası retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar GOLD evrelerine göre sınıflandırıldı, ataklar ise hafif, orta ve ağır olarak tanımlandı. Yılda ≥2 atak“sık atak”kabul edildi. Bulgularımıza göre, GOLD evreleri arasında yalnızca serum demir düzeylerinde anlamlı farklılık izlendi (p=0,034); erken evrelerde daha yüksek, ileri evrelerde daha düşük saptandı. Sık atak geçirenlerde serum ferritin düzeyleri anlamlı şekilde yüksek, TDBK değerleri ise düşük bulundu (p=0,016). Atak ağırlığı ile parametreler arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç olarak, serum demir düzeyleri hastalık evresini, serum ferritin ve TDBK ise atak sıklığını öngörmede yardımcı biyobelirteçler olabilir. Bu parametreler, kolay uygulanabilir ve ucuz olmaları nedeniyle KOAH yönetiminde potansiyel klinik değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a multisystem syndrome characterized not only by airflow limitation but also by systemic inflammation and metabolic disturbances. Iron metabolism is influenced by inflammation, and ferritin reflects both iron stores and the acute-phase response. This study investigated the relationship of serum ferritin, iron, total iron-binding capacity (TIBC), and transferrin saturation (TSAT) levels with COPD stages and exacerbation characteristics. Ninety-seven COPD patients followed at Çanakkale Onsekiz Mart University were retrospectively evaluated. Patients were classified according to GOLD stages, and exacerbations were categorized as mild, moderate, or severe. Patients with ≥2 exacerbations per year were defined as“frequent exacerbators.”Results showed a significant difference in serum iron levels across GOLD stages (p=0.034), with higher levels in early stages and lower levels in advanced stages. Frequent exacerbators had significantly higher ferritin levels and lower TIBC values (p=0.016). No significant association was observed between exacerbation severity and any of the parameters. In conclusion, serum iron may reflect disease severity, while ferritin and TIBC appear to be potential biomarkers in predicting exacerbation frequency. Given their accessibility and low cost, these parameters may have clinical utility in COPD management.