Entegre tematik öğretim modeli destekli almanca öğretim tasarımının akademik başarı, yurttaşlık ve değerlerine etkisi
The effect of a german language teaching design supported by the integrated thematic instruction model on academic achievement, citizenship, and values
- Tez No: 970012
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKEN AKAR VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Entegre Tematik Öğretim Modeli destekli Almanca öğretim tasarımının 10. sınıf öğrencilerinin Almanca dersi akademik başarılarına ve demokratik yurttaşlık tutum ve değerlerine etkisini incelemektir. Çalışmada, deney grubunda Entegre Tematik Öğretim Modeli ile tasarlanan öğretim programı uygulanırken, kontrol grubunda Millî Eğitim Bakanlığı'nın mevcut Almanca öğretim programı sürdürülmüştür. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Aydın'ın dezavantajlı bir ilçesindeki ortaöğretim kurumunda öğrenim gören ve ikinci yabancı dili Almanca olan öğrencilerle yürütülmüştür. Çalışma, ön-test, son-test ve kalıcılık testi uygulamalarının yanı sıra öğrencilerin deneysel sürece ilişkin görüşlerini ortaya koyan nitel veri toplama teknikleri ile desteklenmiştir. Araştırma bulguları, Entegre Tematik Öğretim Modeli'nin öğrencilerin akademik başarılarını anlamlı düzeyde artırdığını ve öğrenmenin kalıcılığını desteklediğini göstermiştir. Ayrıca, modelin öğrencilerin demokratik değerler, hak ve sorumluluk bilinci, eşitlik, katılımcılık ve küresel vatandaşlık gibi yurttaşlık becerilerinde de olumlu katkılar sağladığı belirlenmiştir. Deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubuna kıyasla hem akademik başarı hem de demokratik yurttaşlık değerleri açısından daha yüksek puanlar elde ettikleri saptanmıştır. Öğrenci görüşleri de modelin öğrenme sürecini daha ilgi çekici, anlamlı ve yaşamla ilişkili hale getirdiğini ortaya koymuştur. Entegre Tematik Öğretim Modeli'nin yabancı dil öğretiminde yalnızca dil becerilerini geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda öğrencilerin değerler eğitimi ve yurttaşlık bilincine de katkıda bulunduğu ortaya konmuştur. Bu sonuçlar, yabancı dil öğretiminde daha bütüncül, disiplinler arası ve değer temelli yaklaşımların önemini vurgulamakta; mevcut öğretim programlarının geliştirilmesine yönelik kuramsal ve pratik açıdan önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of a German language teaching design supported by the Integrated Thematic Teaching Model on the academic success of 10th-grade students in German and on their attitudes and values related to democratic citizenship. In the study, the experimental group received a curriculum designed with the Integrated Thematic Teaching Model, while the control group continued with the current German language curriculum of the Ministry of National Education. The research was conducted with students for whom German was their second foreign language and who were studying at a secondary school in a disadvantaged district of Aydın during the 2023-2024 academic year. The study was supported by pretests, posttests, and retention tests, as well as qualitative data collection techniques that revealed students' opinions about the experimental process. The research findings demonstrated that the Integrated Thematic Teaching Model significantly increased students' academic success and supported the retention of learning. Furthermore, the model was determined to positively contribute to students' civic skills such as democratic values, awareness of rights and responsibilities, equality, participation, and global citizenship. Students in the experimental group achieved higher scores in both academic achievement and democratic citizenship values compared to the control group. Student opinions also revealed that the model makes the learning process more engaging, meaningful, and relevant to life. The Integrated Thematic Teaching Model has been demonstrated to not only improve language skills in foreign language teaching but also contribute to students' values education and civic awareness. These results highlight the importance of more holistic, interdisciplinary, and value-based approaches to foreign language teaching and offer important theoretical and practical insights for improving existing curriculum.