Cumhuriyet gazetesinde edebî ve kültürel faaliyet (1 Ocak 1928-31 Aralık 1929)
Literary and cultural activities in Cumhuriyet newspaper (1 January 1928-31 December 1929)
  1. Tez No: 970038
  2. Yazar: ESRA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER APAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyet gazetesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun resmen ilan edilmesinden birkaç ay sonra, Yunus Nadi tarafından 7 Mayıs 1924'te yayın hayatına başlar. Cumhuriyet'in ilk yılları sosyal ve kültürel hayatın hemen her alanda gerçekleştirilen pek çok yeniliğe sahne olur. 1928 ve 1929 yılları Türkiye Cumhuriyeti rejiminin temellerinin sağlamlaştırıldığı bir tekâmül devresidir. Bu aralıkta faaliyetine devam eden Cumhuriyet gazetesi üzerinden, Cumhuriyet'in ereği olarak yapılan inkılapların izdüşümünü ve dönemin edebî, kültürel, sosyal hayatının ne çizgide seyrettiğini izleyebilmek mümkündür. Bu doğrultuda Cumhuriyet, gazetesi yapılan devrimlerin anlaşılmasında ve halkı eğitme noktasında ciddi makaleler neşretmiş ve adeta mektep vazifesini yüklenerek gazetede halk için sayfalarca sütunlar ayrılmıştır. Giriş kısmından sonra çalışmamız üç ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde Cumhuriyet'in yayımlanma serüveni, kimlik bilgileri, mizanpaj özellikleri, yayın ilkesi ve politikası verilmîştir. İkinci bölümde ise Cumhuriyet'te yer alan yazıların yazar, tahlilî fihristi verilmîştir. Seçilmîş Metinler başlığı son bölümdür. Cumhuriyet'te yer alan edebî, fikrî, sanat, kültürel, sosyal, eğitim hayatını yansıtan yazılar konu başlıklarına göre ayrılmıştır. Bu bölümlerden sonra“Sonuç, Kaynakça ve Dizin”ile çalışma sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Cumhuriyet newspaper was started to be published by Yunus Nadi on May 7, 1924, under the shadow of the newly declared Republic regime. The years 1928 and 1929, which are the subjects of our study, are a period of evolution in which the foundations of the Republic of Turkey regime were laid. It is possible to follow the reflection of the revolutions made as the purpose of the Republic and the line of the literary, cultural and social life of the period in the Cumhuriyet newspaper. Accordingly, Cumhuriyet published serious articles in terms of enlightening and educating the public, understanding the revolutions made, and almost undertook the duty of a school and allocated extensive pages and columns for the public in the newspaper. After the introduction, our study is divided into three main sections. In the first section, the publishing adventure of Cumhuriyet, identity information, layout features, publication principle and policy are given. In the second section, the authors, analysis and index of the articles in Cumhuriyet are given. The title of Selected Texts is the last section. The articles reflecting the literary, intellectual, artistic, cultural, social and educational life in Cumhuriyet are divided according to the subject headings. After these sections, the study ends with“Conclusion, Bibliography and Index”.