Limanlarda verimlilik ölçümünde gemi bekleme zamanlarının etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of vessel waiting times on efficiency measurement in ports
  1. Tez No: 970099
  2. Yazar: SAİP ONURHAN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Uluslararası ticarette denizyolu taşımacılığı önemli bir paya sahiptir. İletişimin ve teknolojinin ilerlemesi ile beraber müşteri talepleri içinde hız, oldukça önemli bir parametre haline gelmiştir. Gerek üretim gerekse lojistik sektörü, bu talebe istinaden tedarik sürelerini azaltmak hedefiyle iyileştirme çalışmaları yapmaktadır. Denizyolu ile yapılan ticarette önemli bir rol üstlenen limanlar, ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması ve yatırımın geri dönüş süresinin uzun olmasına bağlı olarak verimli ve etkin bir şekilde işletilmesi gerekmektedir. Diğer yandan limanlarda verilen hizmetler ülkelerin dış ticaret performansları ile doğrudan ilişkilidir. Limanlarda oluşacak ilave beklemeler ilave maliyetlere yol açacak, dolayısıyla ülkelerin rekabet gücü azalacaktır. Limanların karmaşık ve dinamik hizmet işletmeleri olması, verimlilik ölçümlerinin de çok değişkenli olmasına neden olmaktadır. Bu çalışma son derece karmaşık olan liman performans ölçümü konusunun sadece özel bir alanına odaklanmaktadır. Bu kapsamda öncelikle çalışmada limanlarda verimlilik ölçümü hakkında temel literatür verilmiş, sonrasında çalışmanın kısıtları kapsamında sadece gemi bekleme zamanlarına odaklanılmış ve bu kapsamda hibrit bir araştırma kurgusu ve süreci yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre limanlara yanaşmak için bekleyen gemilerin bekleme nedenleri, bir vaka analizi ile belirlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Maritime transport has an important share in international trade. With the advancement of communication and technology, speed has become a very important parameter in customer demands. Both the production and logistics sectors carry out improvement works with the aim of reducing supply times in response to this demand. Ports, which play an important role in maritime trade, need to be operated efficiently and effectively due to their high initial investment costs and long return on investment period. On the other hand, the services provided at ports are directly related to the foreign trade performance of countries. Additional waiting times at the ports will lead to additional costs and thus the competitiveness of countries will decrease. The fact that ports are complex and dynamic service businesses causes efficiency measurements to be multivariate. This study focuses on only one specific area of the highly complex issue of port performance measurement. In this context, firstly, the basic literature on efficiency measurement in ports is given in the study, then, within the scope of the constraints of the study, only ship waiting times are focused on and a hybrid research design and process is carried out in this context. According to the results of the research, the reasons for the waiting of ships waiting to dock at ports are determined and evaluated with a case analysis.