Meyan kökünün dişi sıçan üreme fonksiyonu üzerine muhtemel etkileri
Possible effects of radix liquiritaes on female rat reproductive function
  1. Tez No: 970159
  2. Yazar: MERVE KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER SİNEM BÜYÜKNACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Meslek Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, dişi sıçanlarda geleneksel yöntemlerle hazırlanmış meyan kökü şerbetinin, östrus döngüsü, uterus dokusu ve overler üzerinde muhtemel etkisi araştırıldı. Bu amaçla dişi wistar albino sıçanlar Kontrol veya Meyan Kökü grupları olmak üzere 2 ana gruba ayrıldı ve her bir grupta proöstrus/ östrus ve diöstrus/ metöstrus alt grupları değerlendirildi. Deney hayvanları 7 günlük bir protokol süresince metabolik kafeslere yerleştirildi. 1. Gruba ( kontrol grubu) içme suyu 2. Gruba ise meyan kökü şerbeti verildi. Daha sonra deney hayvanları sevofluran ile anestezi altında servikal dislokasyon ile öldürülerek kan örneklerinden FSH, LH, östrojen hormonlarınının ve overlerin meyan kökü varlığında değişimleri incelendi. Ayrıca uterus dokuları izole edilerek Krebs solüsyonu içeren izole organ banyolarına asıldı. Her iki grubun spontan veya oksitosin ile oluşturulan kasılma cevaplarının amplitüdüne ve eğri altında kalan alanına (EAA) bakıldı. Deneylerde evrelerine göre kontrol grubu ve meyan kökü verilmiş sıçanların östrojen düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmazken, FSH ve LH düzeylerinin bütün evrelerde anlamlı bir şekilde arttığı görülmüştür. İzole edilmiş uterus dokularında spontan kasılmaların ve oksitosin ile oluşturulan fazik kasılmaların ampitüdleri ve eğri altında kalan alanları meyan kökü varlığında anlamlı olarak azalmıştır. Ayrıca meyan kökünün oositler üzerindeki etkisine bakıldığında corpus luteum sayısında meyan kökü almış proöstrus/ östrus evresinde olan sıçanlarda kontrole göre anlamlı bir azalma görülürken. primer folikül ve antral folikül meyan kökü almış diöstrus/ metöstrus evresinde olan sıçanlarda anlamlı bir şekilde artmıştır. Bulgular geleneksel olarak hazırlanmış meyan kökü şerbetinin; LH ve FSH üzerinde artırıcı etkisininin ovulasyon ile ilişkili olabileceğini ve ayrıca uterus dokusunun kasılma cevaplarının amplitüd ve EAA'sını azaltarak tonus üzerinde etkili olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the possible effects of licorice root syrup prepared by traditional methods on the estrous cycle, uterine tissue, and ovaries in female rats were investigated. For this purpose, female Wistar albino rats were divided into two main groups: Control and Licorice groups. Within each group, proestrus/estrus and diestrus/metestrus subgroups were evaluated. The experimental animals were housed in metabolic cages for a 7-day protocol. Group 1 (the control group) was given drinking water, while Group 2 was given licorice root syrup. Later, the experimental animals were killed under anesthesia with cervical dislocation using sevoflurane, and changes in the levels of FSH, LH, estrogen hormones, and ovaries were examined in the presence of licorice root from blood samples. In addition, uterine tissues were isolated and suspended in isolated organ baths containing Krebs solution. The amplitudes of the contraction responses generated spontaneously or with oxytocin in both groups, as well as the area under the curve (AUC), were examined. In the experiments, while no significant difference was found in the estrogen levels of the control group and the rats given licorice root according to the cycles, it was observed that the levels of FSH and LH significantly increased in all cycles. The amplitudes and area under the curve of spontaneous contractions and oxytocin-induced phasic contractions in isolated uterine tissues were significantly reduced in the presence of licorice root. Additionally, when investing the effect of licorice root on oocytes, a significant decrease in the number of corpora lutea was observed in rats undergoing the proestrus/estrus cycle that received licorice root compared to the controls, while the primary follicles and antral follicles significantly increased in the rats undergoing the diestrus/metestrus cycle that received licorice root. The findings traditionally indicate that the sorrel root sherbet prepared may have an enhancing effect on LH and FSH that could be related to ovulation, and may also affect the tone by reducing the amplitude of the uterine tissue contraction responses.