Learning organizations
Öğrenen organizasyonlar
  1. Tez No: 97026
  2. Yazar: MELAY ÇORBACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Öğrenen Organizasyon (Learning Organization) kavramı, içinde bulunduğumuz bilgi çağı ile paralel olarak hızla değişen ortamların söz konusu olması sebebiyle günümüzde hayli önem kazanmıştır. Organizasyonların uzun süre ayakta kalabilmeleri için değişken ortamlardan zarar görmemeleri, değişime ayak uydurmayı başarabilmeleri, hatta değişiim söz konusu iken bunu da kendilerine bir rekabet avantajı olarak sağlamaları ile başarılı olmaları söz konusudur. (Senge, 1994) Bu tez çalışması ile Öğrenen Organizasyonların (Learning Organizations) 5 temel disiplini incelenmiş ve organizasyonların Öğrenme Oryantasyonları (Learning Orientations) ve Organizasyonlarda Öğrenmeye Etki Eden Faktörler (Facilitating Factors) açıklanmıştır. Öğrenen Organizasyonlarla ilgili akademik çalışmaların çoğunlukla batı kültürlü toplumlarda gelişmiş olmasına rağmen, günümüzde çoğu doğu kültürüne sahip şirketler batılı rakiplerinden daha iyi bir konuma sahiptirler. (Yenersoy, 1997) Bahsedilen temel disiplinler baz alınarak hazırlanan bir anketle doğu kültürüne sahip şirketlerle, batı kültürüne sahip şirketler karşılaştırılacaktır. Sonuçlar demografik özellikler de göz önüne alınarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of Learning Organisations has became more popular recently, due to the rapidly changing environments of today. Organisations need to catch the pace of the change, and even take the advantage of this change, in order to survive in this very turbulent environment. It is even more vital to use this advantage as a tool for competition, and success. (Senge, 1994) In this thesis, five core disicplines of the Learning Organisations is examined, and the Learning Orientations in the organisations, and Facilitating Factors of learning are explained. Due to the fact that, the concept of Learning Organisations is created and developed by the western academicians, today, many eastern cultured organisations have better positions when compared to their western competitors. (Yenersoy, 1997) A questionnaire based on the mentioned disciplines is prepared and used to compare the organisations from different cultures. The results will be evaluated with respect to the demographic variables.