Organizational learning and learning organizations: Importence of knowledge in new business world
Organizasyonel öğrenme ve öğrenen organizasyonlar: İş dünyasında bilginin önemi
- Tez No: 87889
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDEFHAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz Bu çalışma öğrenme ve bilgi ile bir organizasyonel değişikliğin oluşumunu anlatmaktadır. Öğrenen organizasyon, organizasyonel öğrenme ve bilgi yönetimi rekabet avantajı, yaratıcılık ve başarı ile ilgilenen organizasyonlar içinde popüler kavramlar haline gelmiştir. Bir organizasyonun kültürü, organizasyonun geçmişi, deneyimleri ve öğrenme kapasitesi ile ilgilidir. Öğrenme kendini riske atma sonucunu doğurur, bu durumda bilgi merkezli bir organizasyon olmak için her organizasyon üyesinin birbiriyle, organizasyonla ve yönetimle ilişkide olması gerekir. Bir organizasyonda bilgi merkezli yaklaşım bilinçli bir bilgi aktarımı ile başlamalıdır. Bilgi aktarımı için de bilgiyi alacak olan kişinin deneyimleri gözönünde tutulmalıdır. Bilgi teknolojileri firmaların belirsiz ve karmaşık çevre etkilerine anında cevap vermelerine yardımcı olur. Bu çalışmada bilgi yönetimine yardımcı değişik teknolojiler incelenmiştir. Organizasyon hafızası ve öğrenme tarihçesi konularına değinilmiştir. Ayrıca Türkiye üretim sektöründe bilgi yönetimine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya göre üretim sektörü çalışanları bilgi yönetimi konusunda doğru bir fikre sahip değiller ve bu da organizasyonun sürekliliği için bilginin öneminin kavranmasına engel olmaktadır. Bilgi birçok organizasyonda birkaç kilit kişide toplanmış bulunmaktadır. Firmaların teknolojik altyapıları çok eski standartlara göre hazırlanmıştır. Çalışanlar bilgilerini diğerleriyle paylaşmaya gönüllü değiller, çünkü bir başkasına bağımlı olmak ya da organizasyon içindeki etkiyi kaybetmekten korkuyorlar. Bilgi paylaşma problemini çözmek için üst yönetim tarafından bilgi paylaşımını destekleyen bir organizasyon kültürü teşvik edilmelidir. Bireysel bir kültür yerine grup kültürü oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is on changing an organization's by learning and knowledge. Learning Organization, Organizational Learning and Knowledge Management are increasingly becoming popular among organizations which are interested in increasing competetive advantage, innovativeness and effectiveness. Culture of an organization is both the consequence of the organization's prior experience and learning and the basis for its continuing capacity to learn. Learning situations involve putting yourself at risk, so the foundation of a knowledge centric organization lies in the relatedness of each community member to each other, to company and ton CEO. Knowledge is a combination of information, contexts and experiences. A knowledge centric approach in an organization should be characterized by a concious effort to transfer knowledge rather than transferring information. To transfer knowledge, the receiver's context and experience must be taken into account. IT can help the organizations in responding to the challenges of an increasingly complex and uncertain environment. IT can help the organizations achieve a flexible organization structure. In this study different technologies that help knowledge management are examined. Organizational memory and learning history topics were determined since they are important parts of a knowledge management project. A research has been implemented on knowledge management in Turkish manufacturing sector. 50 manufacturing companies were interviewed and their technology infrastructures and their understanding of knowledge were examined. According to this research, many businessmen from manufacturing companies do not have a clear idea about knowledge management. This misunderstanding results in non-awareness of importance of knowledge in organizational survival. Knowledge resides in the heads of a few key persons. Technological infrastructures are old fashion. Meeting results and the know-how gained by training is not shared. T.C YÜKSEKÖ?RETİM KURUÜJ DOKUMANTASYftM MLAtiEZlPeople in the Organizations are not voluntary to share their know-how with others. People are reluctant to share their knowledge or to depend on someone else's knowledge for fear of loosing influence or control. To solve the knowledge sharing problem, an organizational culture that encourages knowledge sharing should be supported by top executives. Instead of an individualistic culture, a group oriented culture should be encouraged.