Eucalyptus globulus ve Origanum majorana esansiyel yağlarının antibakteriyel etkilerinin incelenmesi
Investigation of the antibacterial effects of Eucalyptus globulus and Origanum majorana essential oils
  1. Tez No: 970349
  2. Yazar: HAZEL MELTEM TERZİAHMETOĞLU KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE YILMAZ GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Esansiyel yağlar yüzyıllardır kullanılan ayurvedik tedavi yöntemleridir. Bitkilerin yaprak, çiçek, rizom, kabuk gibi çeşitli kısımlarından elde edilen yaklaşık 3000 çeşit esansiyel yağ vardır ve bunların bir kısmı tıbbi olarak etkilidir. Yüzyıllardır etkileri bilinen ve çeşitli hastalıkların tedavilerinde kullanılan bu yağlar, son yıllarda gelişen antibiyotik direnci ve buna yetişecek antibiyotik keşfinin yavaş olması sebebiyle tekrar popülerite kazanmıştır. Esansiyel yağların antimikrobiyal, antiinflamatuar, antidiyabetik, antispazmodik, antifungal gibi birçok etkisi olmakla birlikte bilinen bir toksisitelerinin olmaması çeşitli hastalıklarda ilk tercih olmasını sağlamıştır. Bu çalışmada özellikle solunum yolu hastalıklarında kullanılan iki esansiyel yağ olan Eucalyptus globulus ve Origanum majorana yağlarının Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa ve Escherichia coli üzerindeki antibakteriyel etkileri incelenmiştir. Daha önce yapılan çoğu çalışmada düşük konsantrasyonlarda bile etkili bulunan bu yağların ayrı ayrı etkileri dışında sinerjik bir etki gözlemlemek için karışım halindeki antibakteriyel etkileri de incelenmiştir. Deney sonucunda antibakteriyel aktivite gözlemlenmiş ve minimum inhibitör konsantrasyon (MIK) değerleri bulunmuştur. E. globulus için S. aureus, P. aeruginosa ve E. coli üzerinde aktivite konsantrasyonu 3,2 mg/ml, O. majorana için S. aureus ve P. aeruginosa üzerinde aktivite konsantrasyonu 6,4 mg/ml, E. coli üzerinde 3,2 mg/ml, iki yağın karışımı için S. aureus üzerinde 0,4 mg/ml, E. coli ve P. aeruginosa için 3,2 mg/ml bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Essential oils are considered among the herbal treatments used in Ayurvedic medicine. These oils, obtained from parts of plants such as leaves, flowers, rhizomes, and bark, are utilized, and there are approximately 3000 types of essential oils. These oils are known to be effective and are employed as herbal remedies. Essential oils, which are recognized for their antimicrobial, anti-inflammatory, antidiabetic, antispasmodic, and antifungal properties, are frequently preferred in the treatment of diseases due to their lack of toxicity. Particularly, two essential oils, Eucalyptus globulus and Origanum majorana, have been studied for their antibacterial effects on Staphylococcus aureus and Escherichia coli in respiratory tract diseases. Previous studies have also shown that these oils are effective even at low concentrations. In addition, the synergistic antibacterial activities of these oils in combination have been investigated. In this experimental study, antibacterial activity has been observed, and minimum inhibitory concentration (MIC) values have been determined. For E. globulus, the MIC value was found to be 3,2 mg/mL against S. aureus, P. aeruginosa and E. coli. For O. majorana, the MIC value was 6,4 mg/mL against S. aureus and P. aeruginosa and 3,2 mg/mL against E. coli. For the oil mixture, the MIC value was 0,4 mg/mL against S. aureus and 3,2 mg/mL against E. coli and P. aeruginosa.