Influenza A ve B tespitine yönelik gümüş nanopartikül tabanlı multipleks ve multikolorimetrik tanı kiti geliştirmesi
Development of a silver nanoparticle based multiplex andmulticolorimetric diagnostic kit for the detection of influenza A and B
  1. Tez No: 970360
  2. Yazar: ECE İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Üst solunum yolu virüslerinden olan influenza virüsleri geçmişten günümüze birçok pandeminin oluşmasında başlıca etken olmuştur. İnfluenza virüslerinin yüzey proteinlerinde meydana gelen değişimler, birçok alt türünün oluşmasına sebep olmaktadır. Bu özelliği ile İnfluenza virüsleri yüksek bulaşıcılığa ve yeni bir pandemi oluşturma potansiyeline sahiptir. İnsanlarda hastalığa sebep olan ve en çok görülen influenza virüsleri İnfluenza A ve B virüslerinin alt türleridir. Önümüzdeki zaman içerisinde bu virüslere benzer semptomlar gösteren herhangi bir salgın tehlikesi bulunduran üst solunum yolu enfeksiyonun ayırt edilebilmesi, sağlık çalışanlarının gerekli önlemleri almasını kolaylaştıracaktır. Pandemilerde yaşanan deneyimlerden edindiğimiz bilgiler ışığında, kolay ulaşılabilir, ekonomik ve hızlı tanı kitlerinin varlığı küresel bulaşmanın önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Yapılan tez projesi kapsamında altın nanopartiküller (AuNP'ler) yerine farklı renklerde sentezlenebilen ve stabilitesi yüksek gümüş nanopartiküller (AgNP'ler) ile İnfluenza A ve B ile konjugat oluşturarak, tek bir platform üzerinde eş zamanlı olarak tespit edebilecek birden fazla renkli belirtecin olduğu bir tanı kiti geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Influenza viruses, one of the upper respiratory tract viruses, have been the main cause of many pandemics from the past to the present. Changes in the surface proteins of influenza viruses lead to the formation of many subtypes. Influenza viruses are highly infectious and have the potential to cause a new pandemic. The most common influenza viruses that cause disease in humans are subtypes of Influenza A and B viruses. In the coming time, the ability to recognize any epidemic-threatening upper respiratory tract infection with symptoms similar to these viruses will make it easier for healthcare professionals to take the necessary precautions. In light of the information we have gained from our experiences with pandemics, the existence of easily accessible, economical, and rapid diagnostic kits is of great importance in preventing global transmission. Within the scope of this thesis project, instead of gold nanoparticles (AuNPs), silver nanoparticles (AgNPs), which can be synthesized in different colors and have high stability, were conjugated with Influenza A and B viruses, and a diagnostic kit with multiple colored markers that can be detected simultaneously on a single platform was developed.