Biliçaltına hitap eden reklamlar ve tüketici davranışları üzerindeki etkinliğine ilişkin bir araştırma
Subliminal advertising and the effects on consumer behavior
- Tez No: 135210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
öz 21. Yüzyılın modem yaşantısı içerisinde bireylerin yaşantıları, beğenileri, istek ve ihtiyaçları her geçen gün değişmekte ve artmaktadır. Yüksek bir ivmeyle artan gereksinim ve taleplerin karşılanması için her geçen gön çok sayıda işletme, piyasaya girmekte ve birbirlerine benzer nitelikteki mal ve hizmetleri pazara sunmaktadır. Benzer özellik taşıyan mamullerin çok sayıda olması yoğun bir rekabet olgusunu ortaya çıkarmakta ve mamullerin satışında başarı sağlanabilmesi için tutundurma karmasını, yani satış tutundurma, kişisel satış, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetlerini de zorunlu hale getirmektedir. İşletmeler henüz üretim aşamasında, tüketicilerin arzu, istek ve ihtiyaçlarının analizini yapmak ve pazarlama strateji ve faaliyetlerini belirlemek durumundadırlar. Firmaların mal ve hizmetlerim tüketicilere tanıtması, tüketicileri mal ve hizmetlerin varlığından haberdar etmesi ve onların tercihlerini, kendi mamulleri bakımından olumlu bir yöne çevirmesi gerekmektedir. Tutundurma karmasının bir bileşeni olan reklam, işletmeye bu amaçları doğrultusunda yardımcı olan en önemli araçlardan biridir. Bu çalışmada, tutundurma karmasının en önemli bileşeni konumunda olan reklamın, geniş kitlelere ulaştırılmasında kullanılan araç ve teknikler açıklanmakta, reklamların tüketici davranışları üzerindeki etkinliğinin artırılması için kullanılan bir reklam stratejisi olan bilinçaltına yönelik reklam tekniği incelenmektedir. Çalışma kapsamında, ilk bölümde reklamlarla ilgili temel kavramlar açıklanmakta, reklamların tüketicilere ne şekilde, hangi ortamlarda sunulduğuna ve sunumu aşamasında kullanılan stratejilere yer verilmektedir. İkinci bölümde bireylerin karar alma süreçlerinde ve davranışlarında büyük rol oynayan dürtü ve güdüleri, çevrelerindeki görsel ve işitsel uyarıcıları algılama biçimleri, karar alma sürecinin tüm bu aşamalarının kaynağı olan insan beyni ve beynin tüketici davranışlarıüzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, beynin gösterge ve nesneleri çözümleme sürecini açıklama amacını güden göstergebilime yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, bireylerin karar ve davranışlarında büyük rol oynayan gizli kalmış, açığa vurulmayan istek ve ihtiyaçlarına hitap ederek, kişileri sarın alma davranışına yöneltmeyi hedef alan bilinçaltı reklamcılık tekniği açıklanmış, bu teknikle hazırlanmış reklam örneklerine yer verilmiş ve bilinçaltı reklamlarının etkMiğinin ortaya konulmasına yönelik bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSRACT In the course of modern 21th Century life, the demands, desires, requirements and the way of life of individuals vary from day to day. In order to answer these requirements and demands which accelerate rapidly, a large number of companies enter the market and offer many products and services that resemble each other. The excess of very similar services and products, causes a dense competition, and forces the companies to employ promotion mix which is composed of personnel selling, public relations, advertisements and selling promotion applications. During the production phase, compani/s have to analyse consumer's demands and requirements and determine the company's own marketing strategies. It is necessary for companies presenting their products and services to the consumers to possess information about the availability of their own products; build brand awareness and change the preference of consumers in a positive direction towards their goods. Advertisement is one of the most important instruments mat supports the company in reaching these targets and achieving its specific sales objectives. In this study, me facilities and techniques that make sure mat advertisements reach a wide mass of consumers has been examined. In particular“subliminal advertising techniques”, an advertising strategy used to increase the efficiency of advertisements on consumers has been studied. In the first section of the study, fundamental themes of advertising; the features and the facilities used in presenting the advertisements; and the advertising strategies used in the presentation process have been explained. In the second section, motives, impulses, and the perception of visual and audio visual stimuli have been examined.These have been shown to be very effective on individual's decision making processes and behaviour. The human brain is the 111source of all these psychological phases, and the effect of Hie human brain on the behaviour of consumers as well as semiotics (which is a discipline mat aims to explain me processes of the brain in analysing indicators and objects), has been studied. Subliminal advertising techniques have been shown to be very effective, and aim to orientate individuals to purchasing behaviour by appealing to their hidden desires, demands and requirements.This section concludes with a research study the aim of which was determine the efficiency of subliminal advertisements. IV