Pazarlama iletişiminde gerilla reklam uygulamaları: (Gıda otomotiv ve sosyal sorumluluk – kamu spotu alanında) yapılan gerilla reklam örneklerinin göstergebilimsel analizi
The guerilla advertising appliance on marketing relations: (Nutrition avtomation and social responsibility- on the field of survey) the semiotics analysis of the samples of guerilla advertising done
  1. Tez No: 552173
  2. Yazar: TUBA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İşletmelerin uygulamış olduğu pazarlama faaliyetlerinin başarısı, günümüz rekabet ortamında işletmenin mevcut konumunun belirlenmesinde önemli bir etkendir. Bu nedenle pazarlama faaliyetinde başarıyı elde etmek isteyen işletmeler öncelikle bir pazarlama planı ve stratejisi oluşturmak zorundadır. Gerilla reklamın temeli yaratıcılık ve hayal gücünden oluşmaktadır. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin çok para harcamak yerine zaman ve enerji harcayarak, rekabet ortamında bir yer edinebilmek için kullandığı bir reklam stratejisidir. Gerilla reklamcılıkta yapılması gerekilen ilk şey amacı belirlemek, daha sonrasında ulaşmış olduğumuz amacın ortaya çıkarmış olduğu faydayı ön planda tutmaktır. Hedef kitlenin doğru tespit edilmesi, bu doğru tespit edilen hedef kitleye uygulanılması gerekilenlerin yeterince ön plana çıkarılması, reklamın amacı ve bütçe giderinin şeffaf bir şekilde anlatılması gerekmektedir Günümüzde tüketici kendini gelen mesajlara kapatmak istese de çok fazla reklam mesajıyla karşı karşıya kalmaktadır. Kendi mesajını tüketiciye duyurabilmek için uğraşan firmalar ise doğru iletişim kanalını ve mesajın en etkilisini yaratmak zorundadır. Geleneksel mecralardan uzaklaşan ve bu mecraları kullanmak dışında kendine yeni mecralar arayan bir gerilla reklam gerçeği vardır.
Özet (Çeviri)
Success of the marketing activities of the enterprises, In today's competitive environment is an important factor in determining the current location of the enterprise. Therefore, businesses that want to achieve success in marketing First of all, it has to create a marketing plan and strategy. The foundation of guerrilla advertising consists of creativity and imagination. Especially small and medium-sized enterprisesspending a lot of money instead of spending time and energy,is an advertising strategy used to gain a place in the competitive environment.The first thing to be done in guerrilla advertising is to determine the purpose and then we aim to prioritize the benefit that we have achieved. Correct identification of target audience,to the foreground of those who need to be applied correctly to the target audience,the purpose of advertising and budget expenditure should be explained in a transparent manner. Today's consumer wants to close messages, but she is faced with many advertising messages. Companies trying to announce their message to the consumer that it must create the right communication channel and the most effective of the message. There is the reality of a guerrilla advertisement, which is moving away from traditional media and looking for new channels outside of using these channels.