Farklı sıra üzeri mesafelerle yetiştirilen selvi sirken bitkisinde tohum üretimi için uygun hasat dönemlerinin belirlenmesi
Determination of appropriate harvesting stages for seed production in mountain spinach grown at different intra-row spacings
- Tez No: 970387
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Selvi sirken bitkisinde tohum verim ve kalitesi üzerine farklı sıra üzeri (10 cm, 20 cm, 30 cm ve 40 cm) mesafelerin ve tohum hasat dönemlerinin (I. hasat dönemi; %100 olgunlaşma, II. hasat dönemi; %50 olgunlaşma) etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2023 yılında Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne ait kuru deneme sahasında tesadüf bloklarında faktöriyel düzenlemeye göre kurulmuştur. İncelenen parametreler üzerine sıra üzeri mesafe ve hasat dönemlerinin etkisi istatistiki olarak farklılık göstermiştir. Sıra üzeri mesafe açısından önemli bulunan bitki boyu 2.71-2.91 m, sap kalınlığı 14.10-17.13 mm, tohum verimi 390-1055 kg da-1, sap verimi 1311-2717 kg da-1, biyolojik verim 1701-3772 kg da-1, hasat indeksi %23.13-28.12, olgunlaşma süresi 188.33-196.00 gün ve tohum ham protein oranı %16.26-17.13 aralığında değişim göstermiştir. Hasat dönemleri açısından ise önemli bulunan bitki boyu 2.77-2.87 m, sap kalınlığı 14.28-16.70 mm, tohum verimi 508-811 kg da-1, sap verimi 1757-2044 kg da-1, hasat indeksi %19.07-31.41, bin tane ağırlığı 5.05-6.63 g, olgunlaşma süresi 182.92-201.42 gün, tohum ham protein oranı %16.51-16.99, tohum NDF oranı %33.07-37.51, tohum ADF oranı %20.43-23.88 ve sap ADF oranı %49.56-51.49 aralığında değişmiştir. Araştırma sonucunda en yüksek tohum verim ve kalite değerlerinin dar sıra üzeri mesafe ile ekilen (tohum ham protein oranı hariç) ve %50 olgunlaşma döneminde hasat edilen bitkilerden alındığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different row spacings (10 cm, 20 cm, 30 cm and 40 cm) and seed harvest periods (1st harvest period; 100% ripening, 2nd harvest period; 50% ripening) on seed yield and quality in Mountain spinach. The research was established in 2023 according to factorial arrangement in randomized blocks in the dry trial field of Iğdır University Agricultural Application and Research Center Directorate. The effects of row spacing and harvest periods on the examined parameters showed statistical differences. In terms of row distance, plant height was found to be important; 2.71-2.91 m, stem thickness was found to be 14.10-17.13 mm, seed yield was found to be 390-1055 kg da-1, stem yield was found to be 1311-2717 kg da-1, biological yield was found to be 1701-3772 kg da-1, harvest index was found to be 23.13-28.12%, ripening time was found to be 188.33-196.00 days and seed crude protein ratio was found to be 16.26-17.13%. In terms of harvest periods, plant height was found to be 2.77-2.87 m, stem thickness was found to be 14.28-16.70 mm, seed yield was found to be 508-811 kg da-1, stem yield was found to be 1757-2044 kg da-1, harvest index was found to be 19.07-31.41%, thousand-grain weight was found to be 5.05-6.63 g, the ripening period was found to be 182.92-201.42 days, seed crude protein ratio was found to be 16.51-16.99%, seed NDF ratio was found to be 33.07-37.51%, seed ADF ratio was found to be 20.43-23.88% and stem ADF ratio was found to be 49.56-51.49%. As a result of the research, it was revealed that the highest seed yield and quality values were obtained from plants planted with narrow row spacing (except seed crude protein ratio) and harvested at 50% maturity