Kuruda farklı sıra aralıkları ile yetiştirilen Atriplex nitens Schkuhr 'de hasat dönemi ve katkı maddelerinin silaj performansına etkisi
The effect of harvest stages and additives on the silage performance in Atriplex nitens Schkuhr grown with different row spacings under dry conditions
- Tez No: 970388
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile farklı ekim sıklığı (22,5 cm, 45,0 cm ve 67,5 cm) ile yetiştirilen selvi sirkende hasat dönemi (vejetatif dönem sonu, çiçeklenme başlangıcı ve tam çiçeklenme) ve katkı maddelerinin (katkısız-kontrol, %10 arpa, %10 saman, %5 melas) silaj performansına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Arazi çalışmaları 2 yıl süre ile (2021-2022) Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne ait kuru koşullarda Şansa Bağlı Tam Bloklar Deneme Deseninde Faktöriyel Düzenlemeye göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Arazi koşullarında bitki boyu, sap kalınlığı, yaprak oranı, sap oranı, silajlık yaş ot verimi ve kuru madde verimleri belirlenmiştir. Laboratuvar koşullarında ise hem elde edilen hasılların hem de silajların yem kalite performansları incelenmiştir. Yapılan istatistiki analizler sonucunda; sıra arası mesafe arttıkça bitki boyu, dal sayısı, sap kalınlığı, yaprak oranı ve ham protein oranının arttığı, sap oranı, yaş ot verimi, kuru ot verimi ve kuru madde oranının ise azaldığı belirlenmiştir. Çalışmada gelişme dönemleri ilerledikçe bitki boyu, dal sayısı, sap oranı, yaş ot verimi, kuru madde verimi, kuru madde oranı, ADF ve NDF oranının arttığı, yaprak oranı ve ham protein oranının ise azaldığı görülmüştür. Kontrole göre tüm katkı maddeleri silo yeminin KMO ve propiyonik asit içeriğini arttırmıştır. Diğer taraftan saman hariç melas ve arpa kırması kontrole göre silajın ham protein oranını, laktik asit ve asetik asit içeriğini arttırırken, NDF, ADF, pH, amoyak üretimini ve bütürik asit içeriğini ise düşürmüştür. En yüksek ham kül içeriği melas uygulamasında, en düşük de arpa kırmasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of harvest period (end of vegetative period, beginning of flowering and full bloom) and additives (no additive-control, 10% barley crushing, 10% straw, 5% sugar beet molasses) on silage performance in Mountain spinach grown with different sowing densities (22.5 cm, 45.0 cm and 67.5 cm). Field studies were established for 2 years (2021-2022) according to the Factorial Arrangement in Randomized Complete Block Design with three replications under dry conditions of Iğdır University Agricultural Application and Research Center Directorate. Plant height, stem thickness, leaf ratio, stem ratio, silage fresh herbage yield and dry matter yields were determined in field conditions. In laboratory conditions, the feed quality performances of both the obtained herbages and the silages were examined. As a result of the statistical analyzes; It was determined that as the inter-row spacings increased, plant height, number of branches, stem thickness, leaf ratio and crude protein ratio increased, while stem ratio, fresh herbage yield, dry hay yield and dry matter ratio decreased. In the study, it was observed that as the development periods progressed, plant height, number of branches, stem ratio, fresh hay yield, dry matter yield, dry matter ratio, ADF and NDF ratio increased, while leaf ratio and crude protein ratio decreased. All additives increased the DMR and propionic acid content of silo feed compared to the control. On the other hand, sugar beet molass and barley crushing, except straw, increased the crude protein ratio, lactic acid and acetic acid content of silage compared to the control, while NDF, ADF, pH, ammonia production and butyric acid content decreased. The highest crude ash content was determined in sugar beet molasses application, and the lowest in barley crushing.