Disfaji yakınması olan parkinson hastalarında soğuk su ve thickener kullanımının yutma üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparasion of the effects of cold water and thickener use on swallowing in parkinson's patients with dysphagia
  1. Tez No: 970400
  2. Yazar: GÖKHAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SAİD TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Parkinson hastalığı, genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalık, belli başlı motor bozuklukların yanı sıra sıklıkla disfaji gibi non-motor semptomlarla da kendini göstermektedir. Disfajiye sahip hastalarda malnutrisyon ve dehidratasyon sık görülmektedir. Disfaji yönetiminde yaygın olarak thickener kullanılır ancak literatürde bu ajanlarla ilgili birçok olumsuz durum bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Parkinson hastalarında thickener kullanımına alternatif olarak soğuk suyun yutma güvenliği üzerindeki etkilerini incelemektir METOT: Çalışmaya, Parkinson tanılı 17 hasta dahil edilmiştir; bu hastaların 7'si kadın, 10'u erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 66,35 ± 8,97 olarak belirlenmiştir. Hastaların tamamı klinik ve objektif yutma testi (FEES) ile değerlendirmiştir. Objektif yutma testi ile özellikle soğuk su ve kıvam arttırıcı ajanlar ile koyulaştırılmış gıdaların güvenirliliği Penetrasyon-Aspirasyon Skalası (PAS) ile puanlanmış ve iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. SONUÇLAR: Tüm hastaların %5,9'unda katı gıdada, %76,5'inde hem katı hem sıvı gıdalarda, ve %17,6'sında sadece sıvı alımında yutma güçlüğü mevcuttur. Çalışmaya dahil edilen 17 hastada salya akışı %47,1 (8 kişi), yutma sırasında öksürük %82,4 (14 kişi), boğaz temizleme ihtiyacı %70,6 (12 kişi), boğulma hissi %58,8 (10 kişi), takılma hissi %100 (17 kişi), reflü şikayetleri %58,8 (10 kişi) olarak bulunmuştır. Soğuk su verilen hastaların PAS ortalaması 1,94 ± 1,85 iken, thickener kullanılmış suda bu oran 1,58 ± 1,50'tir. Yutma güvenliği açısından kıyaslanan iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0.05). TARTIŞMA: Soğuk su, düşük maliyeti ve kolay erişilebilirliği ile Parkinson hastalarında disfaji yönetiminde etkili bir alternatif olabilir. Bulgular, soğuk suyun disfaji tedavisinde uygulanabilirliğini desteklese de daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: Parkinson's disease is a neurodegenerative disease that typically manifests in older adults. The disease is characterized by prominent motor symptoms, and frequently, non-motor symptoms such as dysphagia. Dysphagia in these patients often leads to malnutrition and dehydration. Although thickeners are commonly used in dysphagia management, various adverse effects associated with these agents have been reported in the literature. This study aims to investigate the effects of cold water on swallowing safety as an alternative to thickener use in Parkinson's disease patients. METHODS: Seventeen Parkinson's patients (7 females, 10 males) with an average age of 66.35 ± 8.97 years were included in the study. All participants were evaluated using both clinical and objective swallowing assessments, including Fiberoptic Endoscopic Evaluation of Swallowing (FEES). The swallowing safety with cold water and thickened liquids was evaluated using the Penetration-Aspiration Scale (PAS), and the statistical significance between the two groups was assessed. RESULTS: Swallowing difficulties were observed in 5.9% of the patients with solid foods, in 76.5% with both solids and liquids, and in 17.6% with liquids alone. Among the 17 patients, drooling was observed in 47.1% (8 patients), coughing during swallowing in 82.4% (14 patients), the need to clear the throat in 70.6% (12 patients), choking sensation in 58.8% (10 patients), a feeling of obstruction in 100% (17 patients), and reflux complaints in 58.8% (10 patients). The mean PAS score was 1.94 ± 1.85 for patients given cold water and 1.58 ± 1.50 for those given thickened liquids. No statistically significant difference was found between the two groups in terms of swallowing safety (p > 0.05). DİSCUSSİON: Cold water, due to its low cost and easy accessibility, may serve as an effective alternative in the management of dysphagia in Parkinson's disease patients. While the findings support the use of cold water in dysphagia treatment, further large-scale studies are needed to confirm its efficacy.