Primer spontan pnömotoraks gelişen bireylerde haller indeksi ve diğer risk faktörlerinin retrospektif incelenmesi
A retrospective analysis of haller index and other risk factors in individuals with primary spontaneous pneumothorax
  1. Tez No: 970428
  2. Yazar: MUHAMMED YAVUZ HAKTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACIALİ KILIÇGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Primer Spontan Pnömotoraks (PSP) gelişim riskinin değerlendirilmesinde Haller İndeksi (HI) ve diğer demografik, klinik ve radyolojik risk faktörlerinin etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde 2019-2025 yılları arasında yürütülen retrospektif, kesitsel, vaka-kontrol çalışmasına, PSP tanısı almış 224 hasta ve aynı yaş grubundan (18-35 yaş) 197 kontrol bireyi dahil edilmiştir. Sekonder spontan pnömotoraks, travmatik pnömotoraks, iyatrojenik pnömotoraks, konjenital pnömotoraks, toraks maligniteleri, sendromik veya genetik hastalık öyküsü olan bireyler çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi (BMI), sigara kullanım durumu gibi demografik ve klinik verileri ile anteroposterior çap ve lateral çap ölçümleri PACS sisteminden elde edilmiştir. Haller İndeksi, lateral çapın anteroposterior çapa bölünmesiyle hesaplanmıştır. İstatistiksel analizlerde Shapiro-Wilk normallik testi sonrasında, normal dağılım gösteren değişkenler için Student's t-testi, göstermeyenler için Mann-Whitney U testi, kategorik değişkenler için ise Ki-kare testi kullanılmıştır. PSP gelişimini öngören bağımsız faktörleri belirlemek amacıyla çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapılmış, modelin sınıflama başarısı ROC eğrileri ve AUC değeri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 421 bireyin (PSP: 224; Kontrol: 197) verileri analiz edilmiştir. PSP grubundaki bireylerin kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha genç (p<0.001), daha zayıf (p<0.001) ve daha uzun boylu (p<0.001) olduğu saptanmıştır. Ayrıca, PSP grubunun BMI değerleri de anlamlı derecede düşük (p<0.001) bulunmuştur. Cinsiyet dağılımında, PSP grubunun %84,8'inin erkek olduğu (kontrol: %61,4 erkek, p<0.001) ve sigara kullanım oranının da PSP grubunda anlamlı biçimde yüksek (p<0.001) olduğu belirlenmiştir. Radyolojik ölçümlerde, PSP grubunda anteroposterior çapı (p<0.001) ve lateral çap (p<0.001) anlamlı derecede daha geniş iken, Haller İndeksi (p<0.005) anlamlı derecede daha düşük çıkmıştır. Lojistik regresyon analizinde, lateral çapın (OR=14.88; p<0.0001) PSP gelişimi için anlamlı bir risk faktörü olduğu; yaş (OR=0.40; p=0.0032), kilo (OR=0.13; p<0.0001) ve Haller İndeksi'nin (OR=0.28; p=0.0006) ise koruyucu faktörler olduğu belirlenmiştir. Boy uzunluğu, sigara kullanımı ve cinsiyetin PSP gelişimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi gösterilememiştir. Modelin öngörü performansı yüksek olup, AUC değeri 0,89 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Bu çalışma, PSP'nin genç, erkek, uzun boylu, düşük vücut ağırlığına ve düşük vücut kitle indeksine sahip bireylerde daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur. Geniş lateral çapın PSP gelişimi için bağımsız bir risk faktörü olduğu; yaş, kilo ve Haller İndeksi'nin ise koruyucu etkileri olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, torasik yapının morfolojik özelliklerinin PSP patofizyolojisinde rol oynayabileceğini ve bu demografik ve anatomik parametrelerin PSP'ye yatkın bireylerin belirlenmesinde, tanı ve tedavi süreçlerinin kişiye özel planlanmasında değerli katkılar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effects of the Haller Index (HI) and other demographic, clinical, and radiological risk factors in assessing the risk of developing Primary Spontaneous Pneumothorax (PSP). Material and Methods: This retrospective, cross-sectional, case-control study, conducted between 2019 and 2025 at the Thoracic Surgery Clinic of Bolu Abant Izzet Baysal University Training and Research Hospital, included 224 patients diagnosed with PSP and 197 age-matched control individuals (aged 18-35 years). Individuals with a history of secondary spontaneous pneumothorax, traumatic pneumothorax, iatrogenic pneumothorax, congenital pneumothorax, thoracic malignancies, syndromic or genetic diseases were excluded from the study. Demographic and clinical data, such as age, sex, height, weight, Body Mass Index (BMI), and smoking status, along with anteroposterior diameter and lateral diameter measurements, were obtained from the PACS system. The Haller Index was calculated by dividing the lateral diameter by the anteroposterior diameter. Statistical analyses involved the Shapiro-Wilk normality test, followed by the Student's t-test for normally distributed variables, the Mann-Whitney U test for non-normally distributed variables, and the Chi-square test for categorical variables. A multivariate logistic regression analysis was performed to identify independent factors predicting PSP development, and the classification success of the model was evaluated using ROC curves and the Area Under the Curve (AUC) value. Results: Data from a total of 421 individuals (PSP: 224; Control: 197) were analyzed. Individuals in the PSP group were found to be significantly younger (p<0.001), leaner (p<0.001), and taller (p<0.001) compared to the control group. Furthermore, BMI values in the PSP group were also found to be significantly lower (p<0.001). Regarding sex distribution, 84.8% of the PSP group were male (control: 61.4% male, p<0.001), and the rate of smoking was also significantly higher (p<0.001) in the PSP group. In radiological measurements, anteroposterior diameter (p<0.001) and lateral diameter (p<0.001) were significantly larger in the PSP group, while the Haller Index (p<0.005) was significantly lower. In the logistic regression analysis, the lateral diameter (OR=14.88; p<0.0001) was determined to be a significant risk factor for PSP development; whereas age (OR=0.40; p=0.0032), weight (OR=0.13; p<0.0001), and the Haller Index (OR=0.28; p=0.0006) were identified as protective factors. Height, smoking status, and sex did not show a statistically significant effect on PSP development. The predictive performance of the model was high, with an AUC value calculated as 0.89. Conclusion: This study revealed that PSP is more common in young, male individuals with tall stature, low body weight, and low Body Mass Index. A wide lateral diameter was identified as an independent risk factor for PSP development, while age, weight, and the Haller Index were found to have protective effects. These findings suggest that the morphological features of the thoracic structure may play a role in the pathophysiology of PSP, and these demographic and anatomical parameters could provide valuable contributions to identifying individuals predisposed to PSP and personalizing diagnostic and therapeutic processes.