Anonim şirketlerde veto hakkı
Veto right in joint stock companies
- Tez No: 970430
- Danışmanlar: DR. BURÇAK TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Değişen ve gelişen sosyal hayat neticesinde hukuk düzenimizin de durağan kalması beklenemez. Bu bağlamda, Şirketler Hukuku alanında gerçekleşen yenilikler ve değişiklikler sonucunda şirket pay sahiplerinin de şirket üzerindeki etkilerini artırabilmek adına yeni yöntemlere başvurduğu göze çarpmaktadır. Bahse konu yöntemlerden birisi de veto hakkıdır. Veto hakkı, sahibine, şirket kararlarının alınmasını tek taraflı olarak engelleyebilme yetkisi bahşetmektedir. Uygulamada, gerek şirket pay sahiplerinin şirket üzerindeki hâkimiyetlerini artırabilmek gerekse de şirket azınlık konumunda bulunan pay sahiplerinin etkin bir biçimde korunabilmesini sağlamak amacıyla veto hakkına başvurulduğu görülmektedir. Uygulamada durum böyle olmakla beraber, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda, doğrudan, veto hakkına ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bunun bir sonucu olarak, anonim şirketler özelinde veto hakkının geçerli bir biçimde öngörülüp öngörülemeyeceği, nasıl kullanılabileceği; öngörülebileceği düşünüldüğünde hukuki niteliğinin ve etkilerinin neler olacağı hususları doktrinde tartışılmaktadır. Bu çalışmada, Türk Ticaret Kanunu ile sınırlı olarak, anonim şirketlerde öngörülecek veto hakkının geçerliliği, özellikleri ve etkileri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the changing and developing social life, our legal order cannot be expected to remain static. In this context, it is noticeable that as a result of the innovations and changes in the field of Corporate Law, the shareholders of the company have resorted to new methods in order to increase their influence on the company. One of the methods mentioned above is the“veto right”. The right of veto grants the owner the power to unilaterally block the taking of company decisions. In practice, it is observed that the veto right is applied both in order to increase the dominance of the company's shareholders over the company and to ensure that the shareholders who are in the minority position of the company can be effectively protected. Although this is the case in practice, there are no direct regulations regarding the veto right in the Turkish Commercial Code numbered 6102. As a result of this, the issues of whether the veto right can be validly foreseen in the case of joint stock companies, how it can be used and what its legal nature and effects will be when it is considered that it can be foreseen are discussed in the doctrine. In this study, the validity, characteristics and effects of the veto right to be provided for in joint stock companies limited to the Turkish Commercial Code are discussed.