İş hukukunda idari makam kararıyla işin durdurulması
Suspension of work by administrative authority decision in labor law
  1. Tez No: 970431
  2. Yazar: YAREN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
Özet
İdari makamlar, idari düzenin sağlanması amacıyla objektif nitelikteki genel ve düzenleyici işlemlerinin yanında, bireylerin hukuki ve fiili durumlarını değiştirme gücüne sahip subjektif nitelikte kararlar alma yetkisiyle donatılmıştır. İdari makamlara, işyerlerinde faaliyetin geçici olarak durmasına neden olan işin durdurulması kararı verme yetkisini tanıyan birçok yasal düzenleme bulunmaktadır. Bu kararlar niteliği itibariyle işverenin mevzuata aykırı davranışları nedeniyle uygulanan idari yaptırımlar olarak düzenlenmiş ise de zorlayıcı neden kabul edilen bir durum halinde yaptırım niteliği taşımayan işin durdurulması kararlarının verilmesi de mümkündür. İşin durdurulması kararı, işyerinde faaliyete geçici bir süreliğine ara verilmesine ve işverenin iş görme edimini kabulünde geçici bir imkansızlığına neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, idari makam tarafından tek taraflı irade beyanıyla tesis edilen işin durdurulması kararının sebepleri ile iş sözleşmelerine etkisini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Administrative authorities are equipped not only with the power to implement general and regulatory measures aimed at maintaining administrative order but also with the authority to make decisions that have a subjective nature, capable of altering the legal and actual situations of individuals. There are numerous legal regulations that grant administrative authorities the power to issue decisions to temporarily suspend activities at workplaces. Although these decisions are generally defined as administrative sanctions imposed on employers due to violations of regulations, it is also possible for decisions to suspend work without penalty, in situations where there are compelling reasons. A decision to suspend work results in a temporary halt of activity at the workplace and causes a temporary impossibility for the employer to fulfill the obligation to provide labor. These decisions directly affect employment contracts and can have significant consequences in employment relationships. The aim of this study is to reveal the reasons behind the work suspension decisions established unilaterally by administrative authorities and to analyze their effects on employment contracts.