Okul öncesi çocuklarda, anne baba tutumlarının çocukların sosyal becerileri üzerindeki etkisi
Investigation of the effect of parental attitudes on social skills of preschool children
- Tez No: 970452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ELAGÖZ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Anne ve babaların çocuk yetiştirme tutumları sosyal becerilerin gelişmesinde rol oynayan en önemli etmenler arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmanın amacı okul öncesi çocuklarda anne baba tutumlarının çocukların sosyal beceri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 100 anne ve 100 baba ile toplam 200 ebeveyn katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ve Okul Öncesi Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (OSBED) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde iki çocuğa sahip olan annelerin demokratik tutum puanı, üç çocuğa sahip olan annelerin ise otoriter tutum puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca, planlı çocuk sahibi babaların demokratik tutum puanlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Planlı çocuk sahibi olan annelerin demokratik tutumu yüksekken, plansız çocuk sahibi olan annelerin izin verici tutum puanlarının yüksek olduğu saptanmıştır. Buna ek olarak, Demokratik anne tutum ile sosyal beceri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. Demokratik baba tutumu ile sosyal beceri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Son olarak, otoriter anne tutumu, otoriter baba tutumu, izin verici anne tutumu, izin verici baba tutumu, aşırı koruyucu anne tutumu ve aşırı koruyucu baba tutumu ile sosyal beceri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulguların anne baba tutumları ile sosyal beceri arasındaki ilişkinin incelenmesi açısından önemli olduğu düşünülmektedir. İlerleyen dönemlerde yapılacak olan çalışmalarda örneklem sayısının artırılarak bu çalışmanın genişletilerek yapılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Parents' child-rearing attitudes are among the most important factors that play a role in the development of social skills. The aim of the study is to examine the effect of parents' attitudes on the social skills of preschool children. In this study, a total of 200 parents which are 100 mothers and 100 fathers participated. It was used data collection tools such as Sociodemographic Information Form, Parental Attitude Scale (PAS), and Preschool Social Skills Evaluation Scale (OSBED). When the findings were evaluated the democratic attitude scores of the mothers who have two children and the authoritarian attitude scores of the mothers with three children were found to be high. It was found that the democratic attitude scores of fathers with having planned children were high. While the democratic attitude of mothers with having planned children is high, the permissive attitude scores of mothers who have unplanned children were found to be high. Moreover, it was found that there is no significant relationship between mothers who have a democratic attitude and social skills. It was determined that there is a significant relationship between democratic father attitude and social skills. Finally, no significant relationship was found between authoritarian mother-father's attitude, permissive mother father's attitude, overprotective mother father's attitude and social skills. The findings obtained from this study are thought to be important in terms of examining the relationship between parental attitudes and social skills. It is thought that this study can be expanded by increasing the number of samples in future studies.