Sağlık ocağında yeme bozukluğu tarama çalışması ve şemalarla ilişkisi
Study of eating disorder and relations with schemas, health center
  1. Tez No: 970453
  2. Yazar: SÜMEYYE AKÇAY ARISOY EKŞİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırmada aile sağlık merkezine başvuran hastaların yeme tutumu, gece yeme sendromu ve şemaları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya 69 kadın, 34 erkek toplam 103 kişi katılmıştır. Kişilere sosyodemografik bilgi, Yeme Tutumu Testi, Young Şema Ölçeği ve Gece Yeme Anketi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan kişilerin sonuçları incelendiği zaman kadınların yeme tutum ve şişmalık kaygısı erkek katılımcılara göre daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların yeme tutumunlarının erken dönem uyumsuz şemaları ile bağlantılı olduğu, şema alanlarının yeme davranışı üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur. Gece yeme sendromunun yeme tutumu ve şemalar ile ilgisi incelenmiş, gece yeme davranışının yeme tutumu ve erken dönem uyumsuz şemalar ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak erken dönem uyumsuz şemaların yeme tutumu ve gece yeme sendromu oluşumu ile ilgili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the relationship between eating attitudes and night eating syndromes of the patients who applied to the Health Center. Totally 103 patients participated in the survey, 69 of who were female and 34 male. Sociodemographic information, Eating Attitude Test, Young Schema Scale, and Night Eating Survey have been applied to the participants. When the results were examined of the patients participating in the survey, it was discovered that the female participants were more worried than the male participants about their eating attitudes and possibility of obesity. It was found out that the eating attitudes of the participants were closely related to their early age mismatch schema, and the areas of the scema had considerable impact on their eating attitudes. The effect of night eating syndrome and its relation to the the schemas have been studied, and it has been foud out that night eating attitudes are related to the early age mismatch schemas. Consequently, it has been determined that early age mismatch schemas have considerable role in the eating attitudes and the formation of night eating syndromes.