Kadınların algıladıkları çocukluk dönemi aile iletişim kalıplarının, halihazırdaki bağlanma stilleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of childhood family communication patterns perceived by women in relationship to attachment styles
- Tez No: 970460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜMÜŞ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Aile iletişimi birey üzerinde ve bireyin tüm yaşamı boyunca etkisini göstermektedir. Bağlanma ise bireyin bebeklik, çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik dönemleri boyunca farklı şekil ve süreçlerde devam etmektedir. Bebeklik dönemi itibari ile oluşan bağlanma süreci, yetişkinlik dönemi devamında bireyin tavır ve davranışlarında, ilişkilerinin oluşumunda aktif rol oynar. Bu nedenle araştırmanın amacı, aile iletişiminin yetişkin bağlanma stilleri üzerindeki ilişkisini incelemektir. Bu araştırma kapsamında aile iletişim alt boyutları olan diyalog yönelimi ve uyum yönelimi ile bağlanma stilleri alt boyutları olan güvenli bağlanma, kaygılı bağlanma, kaçınan bağlanma ilişkisine bakılmıştır. Ayrıca aile iletişim kalıplarının, bağlanma stilleri ile ilişkisini incelemek için cinsiyet, yaş, meslek, çocukluğun geçtiği ve eğitim alınan yer gibi demografik sorulardan yararlanılmıştır. Araştırma Türkiye genelinde gerçekleşmiştir. Araştırmaya 25-30 yaş arası, okur-yazar olan 171 kadın birey katılım sağlamıştır. Katılım gösteren bireylere demografik bilgileri öğrenmek amacıyla ilk olarak Kişisel Bilgi Formu verilmiştir. Ardından katılımcılara Aile İletişim Kalıpları Ölçeği (AİKÖ) ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği verilmiştir. Google form üzerinden elde edilen tüm verilerin analizi için SPSS 25 veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırma da bulunan değişkenlerin en küçük ve en büyük değerleri, ortalama ve standart sapma değerleri, çarpıklık ve basıklık değerleri bulunmuştur. Değişkenlerle ilgili farklılık olup olmadığını bulmak için bir dizi Bağımsız Gruplar için t-Testi, Mann-Whitney U Testi yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre aile iletişim kalıplarının halihazırda bağlanma stilleri ilişkisine yönelik demografik bilgiler yönünden anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Ancak bekar kadın bireylerin kaygılı bağlanma düzeyleri ortalamaları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Diğer bulgularda ise aile iletişim kalıpları güvenli bağlanma düzeyini diyalogun pozitif yönde ve uyumu negatif yönde yordadığını, kaygılı bağlanma düzeyini, diyalogun negatif yönde yordadığını, göstermektedir. Kaygılı bağlanma stilinde uyum yönelimi yordayıcı rolü anlamsız iken kaçınan bağlanma düzeyinde ise hem diyaloğun hem de uyumun yordayıcı rolü anlamsız bulunmuştur. Tüm bu sonuçlara göre aile iletişimin sağlıklı bir yapıya sahip olması güvenli bağlanma düzeyini artırırken kaygılı bağlanma düzeyini azaltmaktadır. Sağlıksız bir iletişim yapısı ise güvenli bağlanma stilinin devamlılığını azaltmaktadır. Ulaşılan sonuç kapsamında çocukluk dönemi algılanan aile iletişim kalıplarının, halihazırda yetişkin bağlanma stilleri ile ilişkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Family communication has an impact throughout an individual's entire life. Attachment continues in different forms and processes throughout the individual's infancy, childhood, adolescence and adulthood. The attachment process that occurs as of infancy plays an active role in the individual's attitudes and behaviors and in the formation of relationships during adulthood. Therefore, the aim of the research is to examine the relationship of family communication on Adult Attachment Styles. Within the scope of this study, the relationship between family communication sub-dimensions, dialogue orientation and harmony orientation, and attachment styles, which are secure attachment, anxious attachment, and avoidant attachment, were examined. In addition, demographic questions such as gender, age, occupation, childhood and place of education were used to examine the relationship between family communication patterns and attachment styles. The research took place throughout Turkey. 171 literate women between the ages of 25-30 participated in the study. Individuals who participated were first given a Personal Information Form to learn their demographic information. Subsequently, the Family Communication Patterns Scale (AIKÖ) and the Three Dimensional Attachment Styles Scale were given to the participants. The SPSS 25 data analysis program was used for the analysis of all data obtained through the Google form. The smallest and largest values of the variables found in the study, mean and standard deviation values, skew and kurtosis values were found. The T-test and the Mann-Whitney U test was conducted for a number of independent groups to find out if there were differences in the variables. According to the results of the research, there are currently no significant differences in family communication patterns in terms of demographic information about the relationship between attachment styles. But, the average levels of anxious attachment in single women were found to be significantly higher. In other findings, family communication patterns show that the level of secure attachment predicts the dialogue in a positive direction and the harmony in a negative direction, and the level of anxious attachment predicts the dialogue in a negative direction. In the anxious attachment style, the role of predictor of harmony orientation was meaningless, while at the level of avoidant attachment, the role of predictor of both dialogue and harmony was found to be meaningless. According to all these results, having a healthy family communication structure increases the level of secure attachment and reduces the level of anxious attachment. An unhealthy communication structure reduces the continuity of a secure connection style. As part of the result achieved, it can be said that family communication patterns perceived in childhood are currently associated with Adult Attachment Styles.