Ergenlerde helikopter ebeveyne sahip olma ile akademik erteleme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the correlation between having an helicopter parent and academic procrastination among adolescents
- Tez No: 970472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ergenlerin akademik erteleme davranışları ile algılanan helikopter ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Akademik erteleme bir öğrencinin bir veya daha fazla görevi belirli bir zaman diliminde tamamlaması veya herhangi bir faaliyeti yürütmesi gerektiği bilgisine sahip olmasına rağmen, bunu yerine getirmek için gerekli motivasyondan yoksun olması durumudur. Helikopter ebeveynlik, çocuklarını herhangi bir güçlükle karşılaşmaktan koruyan“aşırı korumacı ebeveyn”olarak tanımlanır ve çocuklarının benzersizliğini dikkate almadan onların takip etmeleri için bir dizi talimat hazırlanmasıyla kendini gösterir. Çocuklarının başarılı olup olamayacağı ve ilerleme kaydedip kaydedemeyeceğinden şüphe duyan ailelerde, ertelemenin daha çok meydana geldiği, ve bu ailelerin yüksek standarda sahip oluşunun çocuklarının ihmalkar davranışlar geliştirmesinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu doğrultuda İstanbul Özel Maltepe Uğur Anadolu Lisesinde okuyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 124 öğrenciye internet üzerinden“Akademik Erteleme Ölçeği”ve“Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 kullanılıp, Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda ergenlerin akademik erteleme davranışı ile anneden gelen helikopter ebeveyn tutumu arasında pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Annelerin helikopter ebeveyn tutumları arttıkça ergenlerin erteleme davranışlarının arttığı görülmektedir. Babadan gelen helikopter ebeveyn tutumu ile ergenlerin akademik erteleme davranışı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between academic procrastination behaviors of adolescents and perceived helicopter parent attitudes. Academic procrastination is when a student knows that he or she must complete one or more tasks within a certain time frame or perform any activity but lacks the necessary motivation to do so. Helicopter parenting is defined as the“overprotective parents”who protects their children from any difficulties and is manifested by creating a set of instructions for their children to follow, regardless of their uniqueness. It has been found that procrastination occurs more frequently in families who doubt whether their children will be successful and whether they can make progress, and the high standards of these families are effective in their children's development of negligent behaviors. In this direction,“Academic Procrastination Scale”and“Perceived Helicopter Parental Attitude Scale”were applied to 124 students who were studying at Istanbul Private Maltepe Uğur Anatolian High School and volunteered to participate in the study. SPSS 25.0 was used for the analysis of the obtained data and Spearman correlation analysis was applied. As a result of the study, it was determined that there is a positive relationship between the academic procrastination behavior of adolescents and the helicopter parental attitude from the mother. It can be seen that as the helicopter parent attitudes of mothers increase, the procrastination behaviors of adolescents increase. No significant relationship was found between the helicopter parental attitude from the father and the academic procrastination behavior of the adolescents.