Yeni medya düzeni ve kültürel küreselleşme
New media organization and cultural globalization
  1. Tez No: 97049
  2. Yazar: ERSİN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL TANYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Modern toplumun yeni iletişim araçları tarafından tümüyle tahakküm altına alındığı yeni bir aşamaya girdiğini söylemek mümkündür. Bu süreçte iletişim bir dene tim ve aktarma alam haline gelmiştir. Anlamındaki paylaşma ve ortaklaşma kavramıyla bağlantılı kısmım yitirmiştir. Jürgen Habermas tarafından geliştirilen terimleri kullanır sak, bu süreci“sistem dünyasının”,“yaşam- dünyasını”tahakkümü altına aldığı bir süreç olarak nitelemek mümkündür. Uydu haberleşme sistemleriyle bilgisayarın evliliği, bilgi, mal, semaye ve insan (hepsi de üretim girdileri) akışını görülmedik düzeye yükseltmiş, yerküreyi zaman ve uzamda tek boyuta indirgeyerek küresel bir köye dönüştürmüştür. Yerküreyi küresel bir fabrika ve/veya alışveriş merkezi olarak algılayan uluslar - ötesi birleşmiş kapitalizmin (Transnational Corporate Capitalism) en önde gelen silahı ise medya'dır. Kültürün müş teri yaratma motivasyonu olarak kullanıldığı bu kesitte medya bireylere postmodern, tükettikçe varolma, tercihi dayatmakla kalmıyor, tüketim kalemlerinin (cola, hamburger, cd vb) markaların (Levis, Sony, Coca Cola vb) ve bazı tüketim mekanlarının (McDonalds, Burger King, Bauhaus, vb ) küreselleşerek yerkürenin en ücra yerlerine kadar yaygınlaşabileceği bir sosyo-kültürel iklim yaratıyor. Öncelikle, bilginin satılık bir meta haline geldiği ve bilgi ve iletişim endüstri lerinin çağdaş ekonomik kalkınmanın dinamosu olduğu kültürel küreselleşme sürecinde“iletişim”, ikincil bir araç olmaktan çıkmış, ticareti kolaylaştırmış; ve iletişimin kendisi“büyük bir ticaret”haline gelmiştir. Diğer gelişme ise bu bilgi ve iletişim teknolojisinin gitgide bir avuç güçlü uluslar-ötesi şirketin kontrolü altına girdiğidir. Kültürel denetim ve hakimiyetin büyüdüğü" görülmektedir. Böylece, uluslarötesi iletişim şirketlerinin ulusal siyasi otoritenin geleneksel şekillerini aştığı, bilgi denetimine dayalı yeni bir küresel yetke sistemi oluşmaktadır. Yeni elektronik kültür uzamında, kültür fikirlerinin ve ürünlerinin akışı da diğer tüketim maddeleri ve mallan gibi tek yönlüdür: Batı'dan Üçüncü Dünya'ya doğrudur.Dünya sahnesi bütünüyle Batı sahnesidir; Batı gücünün, itibarının ve denetiminin cisimleşmesinden başka bir şey değildir. Batılı olmayan kültür ürünleri, Batı'da ancak ve ancak, ya etkin çeşni olarak veya kof simgeler halinde boy gösterebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is possible to say that, the modern societies enter a new period, under the new communication means. During this process, Communication technology evaluates con- troling and transferring of information. It has lost its parts of meaning of sharing and collectivity. If we use the terms of Jurgen Habermas, we can evaluate this process as pressure of“system world”to“life world”. The marriage of satellite systems and computer, increase the flow of information, products, capital and human resources ( all of them are means of production) and creates the unilateral world, becoming a global village, by tightening the time and space. Media is the most popular and effective gun of Transnational Corporate Capitalism's which per ceive the world as a plant or a shopping center. At that process, culture is used as a motive of consumption and media is, not only compel the choice of existing as consum ing, and also create a socio-cultural climate for the globalization of consumption goods (cola, hamburger, cd. etc.), and brands (Levi's, Sony, Coca Cola, etc.), and space of con sumptions (McDonalds, Burger King, Bauhaus, etc.). At that cultural globalization process, information become a product that can be sold, and communication industries become the main factor of development.“Communication”becomes the primary power, it facilitates trade, and it becomes a big trade market itself. The another development 4s that information and communication technologies are under the control of a few Transnational Corporations, now. Cultural domination and controlling can be felt effectively. (The transnational Communication corporations exceed the classical govermental authorities and create a global controlling system that based on controlling of information. In^that new electronic cultural space, the flowing of cultural values and products is one-way road like the other flowing of commercial goods. From West to East or Third World Countries. This world scene is“West”s scene, we can see only“West”s power and ^domination. Cultural values from other parts of world can be seen sometimes, as a special flavor but without its originali ty and contents.