ESP material development process of English instructors: Challenges and opportunities
İngilizce öğretim görevlilerinin özel amaçlı materyal geliştirme süreci: Güçlükler ve imkanlar
- Tez No: 970496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL FIRAT ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
İngilizce Dil Öğretimi (İDÖ) dallarından biri de 1960'larda ortaya çıkışından bu yana Özel Amaçlı İngilizce (ÖAİ) olmuştur ve bu alan mühendislik, hemşirelik ve askeriye gibi çok sayıda alt dalları kapsamaktadır. Genel İngilizceden farklı olarak Askeri İngilizce eğitiminde materyal geliştirme bir gereksinimdir ve en büyük sorumluluk İngilizce öğretmenlerine aittir. Literatürde öğretmenlerin sahip oldukları çeşitli imkanlara rağmen materyal hazırlamada güçlük çektikleri belirtilmektedir. Askeri İngilizce çerçevesinde materyal geliştirme ve ÖAİ'ye odaklanan çalışma sayısında kıtlık bulunmaktadır. Bu nedenle, mevcut çalışma İngilizce öğretim görevlilerinin materyal geliştirme sürecinde karşılaştıkları güçlükleri ve sahip oldukları imkanları araştırmaktadır. Örneklem, bir devlet üniversitesinde çalışan 32 İngilizce öğretim görevlisinden oluşmaktadır. Çalışma karma yöntem araştırma tasarımı çerçevesinde yürütülmüş ve iki farklı veri toplama aracı uygulanmıştır. İlk olarak likert ölçeği toplanmış, ardından yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın nicel kısmı betimsel istatistikler yardımıyla, nitel kısmı ise içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, sınırlı zaman, sınırlı düzgün geri bildirim ve sınırlı kaynaklar gibi çeşitli güçlüklerin olduğunu, ancak meslektaşlarla işbirliği ve deneyim kazanma gibi bazı imkanların olduğunu göstermiştir. Çalışmanın bulguları ışığında, öğretmen eğitimi ve ÖAİ materyal geliştirme süreciyle ilgili çeşitli çıkarımlar ve öneriler çalışma aracılığıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the branches in English Language Teaching (ELT) has been English for Specific Purposes (ESP) since its emergence in 1960s and this area consists of numerous sub-branches such as Engineering, Nursing and Military. As differently from General English (GE), material development is a requirement in Military English (ME) education and the biggest responsibility belongs to English teachers. In the literature, it is stated that the teachers have difficulty in preparing materials while having various opportunities that they have. There is a paucity in the studies focusing on material development and ESP within the frame of ME. Therefore, the present study investigates the challenges that English instructors face and the opportunities that they have during their material development process. The sample included 32 English instructors who have been working in a state university. The study was conducted within the frame of mixed method research design and two data collection tools were applied. First, likert scale was collected, and then semi-structured interviews were conducted during face-to-face meetings. The quantitative part of the study was analysed with the help of descriptive statistics and qualitative part was analysed through content analysis. The results of the study demonstrated there are various challenges such as limited time, proper feedback and resources whereas there are some opportunities such as collaboration among colleagues and gaining experience. In the light of the findings of the study, several implications and recommendations related to teacher education and ESP material development process are presented through the study.