Farklı patlıcan (Solanum melongena L.) genotiplerinin mikrospor kültürüne tepkilerinin belirlenmesi
Determination of the response of different eggplant (Solanum melongena L.) genotypes to microspor culture
- Tez No: 970554
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NACİ ONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Mikrospor kültürü, androjenik haploid ve double haploid (DH) bitkilerin elde edilmesinde umut verici bir yöntemdir. Mikrospor kültürünün patlıcan ıslah programlarına entegrasyonu ile DH hatların elde edilmesi ıslah çalışmaları için çok önemlidir. Bu nedenle patlıcanda mikrospor kültüründe farklı genetik kaynakların double haploid verimliliğinin anlaşılması, ıslah çalışmalarında önemli avantajlar sunmaktadır. Bu araştırmada, mikrospor kültürünü etkileyen faktörlerden biri olan genotipin etkisini belirlemek amacıyla üç farklı patlıcan genotipinde mikrospor kültürü üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak çoğunlukla vakuol mikrosporları ve genç çift çekirdekli polenleri içeren anterler belirlenmiştir. Bu anterlerden mikrosporlar izole edilmiş ve mikrospor embriyogenezi uyartmak amacıyla karanlık koşullarda 35°C 'de 3 gün süreyle ön işleme tabi tutulmuştur. Ön işlemden sonra, mikrosporlar %2 sakkaroz, 0.5 mg/l naftalinasetik asit (NAA) ve 0.5 mg/l 6 benzilaminopurin (BAP), pH 5.9 ayarlanmış ve sıvı NLN kültür ortamında kültüre alınmıştır. Bir ay boyunca 25° C'de karanlıkta tutulmuştur. Bu ortamlarda her üç genotipte de mikrosporlarda kallus haline gelmeden önce, simetrik bölünme ve çok çekirdekli yapıların oluşumu uyartılmış ve bir ay sonunda mikrosporlardan kallus oluşumu meydana gelmiştir. Bir ay sonunda petri başına düşen toplam kallus sayısı kaydedilmiş ve genotipler arasında mikrospor kültürüne yanıt açısından farklılıklar gözlemlenmiştir. P1 genotipinde petri kabı başına ortalama 77 kallus/petri, P2 için petri kabı başına 3.17 kallus/petri iken, P3 genotipinde ise 52.08 kallus/petri olarak kaydedilmiştir. Mikrospor kültürüyle elde edilen kallusların bitkiye dönüşüm oranı, P1 genotipinde %14, P3 genotipinde %7 olarak belirlenmiş; P2 genotipinde ise rejenerasyon gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Microspore culture is a promising method for obtaining androgenic haploid and double haploid (DH) plants. The integration of microspore culture into eggplant breeding programs is very important for obtaining DH lines. Therefore, understanding the double haploid efficiency of different genetic resources in microspore culture in eggplant offers significant advantages in breeding studies. In this study, research was conducted on microspore culture in three different eggplant genotypes to determine the effect of genotype, one of the factors affecting microspore culture. For this purpose, anthers containing mostly vacuolar microspores and young double-nucleated pollen were first identified. Microspores were isolated from these anthers and subjected to a 3 day pre-treatment at 35°C in the dark to induce microspore embryogenesis. After pretreatment, the microspores were cultured in liquid NLN culture medium containing 2% sucrose, 0.5 mg/l naphthaleneacetic acid (NAA), and 0.5 mg/l 6-benzylaminopurine (BAP), adjusted to pH 5.9. They were kept in the dark at 25°C for one month. In these conditions, symmetric division and the formation of multinucleated structures were induced in the microspores of all three genotypes before callus formation, and callus formation occurred from the microspores at the end of one month. The total number of calli per Petri dish was recorded at the end of one month, and differences in response to microspore culture were observed among the genotypes. The average number of calli per Petri dish was 77 calli/Petri dish for the P1 genotype, 3.17 calli/Petri dish for the P2 genotype, and 52.08 calli/Petri dish for the P3 genotype. The conversion rate of callus obtained from microspore culture to plant was determined to be 14% in the P1 genotype and 7% in the P3 genotype; no regeneration was observed in the P2 genotype.