Geribeslemeli dijital yönlendirmeli donanım kullanımının bisiklet sporuna katılım katkısının incelenmesi
Research for the impact of using digitally guided equipment and feedback on cycling sports participation
  1. Tez No: 970553
  2. Yazar: TEVFİK SERMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZ DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Spor, Public Health, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
ÖZET Tezin başlığı : Geribeslemeli Dijital Yönlendirmeli Donanım Kullanımının Bisiklet Sporuna Katılım Katkısının İncelenmesi Öğrencinin Adı Soyadı : Tevfik Serman Demir Danışmanın Adı Soyadı : Prof. Dr. Adil Deniz Duru Programın Adı : Sporda Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans Programı Amaç: Pedal jeneratörleri, pedal çevirmeyle üretilen mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren cihazlardır. Başlangıçta eğitim araçları ve acil durum güç çözümleri olarak geliştirilen bu ürünler, geleneksel enerji kaynaklarına olan bağımlılığı azaltmaya katkıda bulunabilineceğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, yer değiştirmeksizin oturarak, konforlu ortamda bisiklet sürmenin kişinin egzersiz kalitesini öznel ve niceliksel olarak etkileyip etkilemediğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Pedal jeneratörü donanımı (K-TOR) (18-28 yaş) grubundaki 40 katılımcıya sekizer dakika kullandırılmıştır. Yapılan Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketleri ile sosyo demografik özellikler, katılımcıların donanımı kullanma sonrası spora teşvik durumları ölçümlenip, değerlendirilmiştir. Bu fiziksel aktivite esnasında kalp atış hızı, güç çıkışı Watt (W) ve kalori parametreleri kayıt edilmiştir. Anketlerle elde edilen veriler KiKare yöntemi kullanılarak beklenen değerlerle karşılaştırılırken, fiziksel aktivite sırasında ölçülen parametreler Mann-Whitney U testi ile incelenmiştir. Bulgular: Katılımcılar, tasarlanan bisiklet sisteminin park ve yeşil alanlarda veya toplu taşıma alanlarında yer alması anlamlı şekilde önermişlerdir (χ2(5)=56,114; p<0,001). Ayrıca katılımcılar öncelikle, kültür merkezi, raylı sistem ve otogar gibi bölgelerde cihaz yerleştirildiğinde (χ2(3)=10,54;p=0,014) sistemin kurulması durumunda bisiklet kullanımına başlayacaklarını ifade etmişlerdir. Kalp atış hızı, güç çıkışı Watt (W) ve kalori parametrelerinde ise bisiklete başlarım diyen grup ile bisiklete hali hazırda düzenli olarak binenler arasında 8 dakikalık uygulama sonrasında anlamlı bir farklılık oluşmamıştır. Sonuç: Bireyler sağlıklı yaşlanma için daha çok mobiliteye sahip olmalarına teşvik edilebileceklerdir. Bisiklete binmenin verimli yönleri ve dijital teknolojilerin ne gibi etkilerle ön plana çıktığı incelenmiştir. Her pedal vuruşu daha sağlıklı bir yaşam tarzına ve daha yeşil bir gezegene katkıda bulunmaktadır. Pedallı jeneratörler teknoloji, sürdürülebilirlik ve insan çabasının kesişim noktasında durmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Title of Thesis: Research for the Impact of Using Digitally Guided Equipment and Feedback on Cycling Sports Participation Student Name, Surname: Tevfik Serman Demir Supervisor Name: Prof. Dr. Adil Deniz Duru Program Name: Information Technologies in Sports Master of Science Program Objective: Pedal generators are devices that convert mechanical energy generated by pedaling into electrical energy. Originally developed as educational tools and emergency power solutions, these products have evolved into sustainable technology demonstrations that can contribute to reducing our dependence on traditional energy sources. The aim of this study is to evaluate whether cycling in a comfortable environment without changing position affects a person's exercise quality subjectively and quantitatively. Method: Pedal generator equipment (K-TOR) was used by 40 recreationally active participants (18-28 years) age groups for 8 minutes each. The participants' motivation to do cycling sports was examined with the surveys and evaluated before and after the use of the equipment. During this physical activity, heart rate, power output Watt (W) and calorie parameters were recorded. The data obtained from the assessment questionnaires were compared with the expected values using the Chi-Square method, while the parameters measured during the physical activity were examined with the Mann-Whitney U test. Results: Participants suggested that the designed bicycle system should be located in parks and green areas or public transportation areas (χ2(5)=56.114; p<0.001). Participants also stated that they would start using bicycles when the device was installed in areas such as the community centers and private settlement centers (χ2 (3)=21.24;p<0.001). In addition, it has been significantly observed that there is demand for the establishment of the pedal generator system in cultural centers (χ2(4)=54.42;p<0.001) and bus stations (χ2(3)=10.54;p=0.014). There was no significant difference in the parameters of heart rate, power output Watt (W) and calories between the group that said they would start cycling and those who already rode a bike regularly after 8 minutes of practice. Conclusion: Every pedal stroke contributes to a healthier lifestyle and a greener planet. Embracing cycling, this blend of recreation and renewable energy, not only improves our personal health but also symbolically contributes to a cleaner and more sustainable planet.