Farklı sulama seviyelerinin yıllık çim (Lolium multiflorum L.) çeşitlerinin gelişmesine etkileri ve su stresinin tespiti
Effects of differnt irrigation levels on the devolopment ofannual ryegrass (Lolium multiflorum L.) varieties
- Tez No: 970560
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER NİZAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 4 adet (Helen, Caramba, Rambo, Trinova) yıllık çim çeşitlerinin Tekirdağ şartlarında farklı sulama seviyelerinde (Doğal şart, % 50 kısıtlı sulma ve % 100 tarla kapasitesi) ve ot verimine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarla denemesi Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü'nde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak 2022-2024 yetiştirme sezonunda ve iki yıl süreyle yürütülmüştür. Araştırmada ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, yaprak oranı, yaprak alanı, bayrak yaprak alanı, klorofil içeriği, bitki örtüsü sıcaklığı, stoma iletkenliği, stoma sayısı, stoma eni ve boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimleri belirlenmiştir. Tarla denemesinde; Ana sap uzunluğu 1.yılda 58,16-128,20 cm, 2. Yılda 50,26-119,66 cm olmuştur. Ana sap kalınlığı 1. yılda 1,40-3,53 mm, 2.yılda 1,41-2,72 mm olarak belirlenmiştir. Yıllık toplam yeşil ot verimi 846,77-3253,33 olarak tespit edilmiştir. Yıllık toplam kuru ot verimi ise 261,67-590,00 olarak belirlenmiştir. Klorofil içeriği 1. yılda 26,95-47,39, 2. yılda 20,14-47,29 spad content olarak belirlenmiştir. Bayrak yaprak alanı değeri ise 1,60-17,69 cm2 olarak tespit edimiştir. Ayrıca tüp çalışmasında kök uzunluğu 4,00-8,80, kök yaş ağırlığı 5,83-81,66, kök kuru ağırlığı ise 2,32-39,11 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Tekirdağ koşullarında yıllık çimde, kısıtlı sulamada (% 50) Helen ve Caramba çeşitlerinin yetiştirilmesiyle yüksek ot verimi elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the effects of four annual ryegrass cultivars (Helen, Caramba, Rambo, and Trinova) under different irrigation levels (natural conditions, 50% deficit irrigation, and 100% field capacity) on herbage yield under Tekirdağ conditions. The field experiment was conducted at the Tekirdağ Viticulture Research Institute over two growing seasons 2022–2024 using a split-plot design in randomized complete blocks with three replications. In the research, main stem length, main stem diameter, leaf ratio, leaf area, flag leaf area, chlorophyll content, canopy temperature, stomatal conductance, stomatal density, stomatal length and width, green herbage yield, and dry matter yield were determined. In the field experiment, main stem length ranged from 58.16 to 128.20 cm in the first year and from 50.26 to 119.66 cm in the second year. Main stem diameter ranged from 1.40 to 3.53 mm in the first year and from 1.41 to 2.72 mm in the second year. The annual total green herbage yield ranged between 846.77 and 3253.33 kg ha⁻¹, while the annual total dry matter yield varied between 261.67 and 590.00 kg ha⁻¹. Chlorophyll content ranged from 26.95 to 47.39 SPAD in the first year and from 20.14 to 47.29 SPAD in the second year. The flag leaf area was determined to be between 1.60 and 17.69 cm². In the pot experiment, root length ranged from 4.00 to 8.80 cm, root fresh weight from 5.83 to 81.66 g, and root dry weight from 2.32 to 39.11 g. As a result, it was concluded that under Tekirdağ conditions, high herbage yields can be obtained in annual ryegrass by cultivating the Helen and Caramba cultivars under deficit irrigation (50%).