Geniş periapikal lezyonlu dişlerde farklı elektronik apeks bulucuların çalışma uzunluğu ölçümlerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of working length measurements of differentelectronic apex locators in teeth with large periapicallesions using cone-beam computed tomography
- Tez No: 970606
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÜSTÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızın amacı, geniş periapikal lezyon ve intrakanal eksudası bulunan tek köklü ve tek kanallı dişlerde dört farklı elektronik apeks bulucunun (Propex Pixi, iPex II, AirPex, Wirele-X) çalışma uzunluğu ölçümlerini, konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) verileriyle karşılaştırarak doğruluk düzeyini belirlemektir. Halihazırda KIBT görüntülemesi mevcut olan 42 hastadan elde edilen 71 tek köklü ve tek kanallı diş çalışmaya dahil edildi. Dâhil edilme ölçütleri, geniş periapikal lezyon ve intrakanal eksuda varlığı idi. Her dişte dört elektronik apeks bulucu (EAB) ile çalışma uzunluğu (ÇU) ölçümü gerçekleştirildi. EAB ekranında“0.0”göstergesi majör apikal foramen olarak kabul edildi. Her cihaz için üçer kez ölçüm yapıldı; gösterge en az 5 saniye stabilize olmadan değer kaydedilmedi. Stopper, akışkan kompozit ile sabitlendi; insizal kenar-stopper arası mesafe dijital kumpasla ölçüldü. Tüm işlemler KIBT verilerine kör bir araştırmacı tarafından yürütüldü. KIBT ölçümleri NewTom 5G ile 0,125 mm voksel boyutunda alındı ve ≥10 yıllık deneyime sahip tek bir oral radyoloji uzmanı tarafından 7 gün arayla iki kez değerlendirildi. Tekrarlı ölçümlerde AirPex ve Wirele-X serilerinde küçük ancak istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (sırasıyla p = 0,023 ve p = 0,002); Propex Pixi ve iPex II'de tekrarlarda anlamlı değişim gözlenmedi. KIBT'nin iki ölçümü arasında da düşük düzeyli fakat istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu (23,80 mm → 23,75 mm; p = 0,010) ve bu durum yöntemin gözlemci/görüntü parametrelerine duyarlılığını işaret etti. Yöntemler arası karşılaştırmada, cihazların KIBT'ye göre mutlak sapmalarının ortanca değerleri birbirine yakındı: Propex Pixi 0,50 mm; iPex II 0,42 mm; AirPex 0,47 mm; Wirele-X 0,40 mm; cihazlar arasında anlamlı fark bulunmadı (Friedman p = 0,554). Bland–Altman analizinde yöntem çiftlerinde kabul edilebilir uyum sınırları yaklaşık −2,733 ile +2,558 mm bandında seyretti. KİBT referans alındığında, EAB'lerin ±0,5 mm tolerans bandında tolerans içinde kalma oranları %59,15–%61,97; ±1,0 mm bandında ise %90,14–%92,96 olup, yöntemler arasında genel fark istatistiksel olarak anlamlı değildir (Cochran'ın Q: p=0,927 ve p=0,820). Geniş periapikal lezyon ve eksudasyon gibi zorlu klinik koşullarda dahi dört elektronik apeks bulucunun KIBT'ye kıyasla benzer ve klinik olarak kabul edilebilir doğrulukta ÇU ölçümü sağladığı; yöntemler arasında üstünlük bulunmadığı gösterildi. Buna göre cihaz seçimi, klinisyenin tercihi ve iş akışına göre yapılabilir. KIBT, referans ölçüm açısından değerlidir; ancak ölçümlerin gözlemci ve parametre değişkenlerine duyarlı olması nedeniyle tek başına mutlak standart yerine, EAB ile birlikte rasyonel bir tamamlayıcı olarak önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the accuracy of four different electronic apex locators (Propex Pixi, iPex II, AirPex, Wirele-X) in working length determination of single-rooted and single-canaled teeth with large periapical lesions and intracanal exudate, by comparing their measurements with cone-beam computed tomography (CBCT) data. A total of 71 single-rooted and single-canaled teeth from 42 patients with available CBCT scans were included in the study. The inclusion criteria were the presence of large periapical lesions and intracanal exudate. In each tooth, the working length (WL) was measured using four electronic apex locators (EALs). On the EAL screen, the“0.0”indication was accepted as the major apical foramen. Each device measurement was repeated three times, and the value was not recorded until the indicator remained stable for at least 5 seconds. The stopper was fixed with flowable composite, and the distance between the incisal edge and stopper was measured with a digital caliper. All procedures were performed by a blinded investigator with no access to CBCT data. CBCT measurements were obtained using the NewTom 5G device with a voxel size of 0.125 mm, and all assessments were performed twice at a 7-day interval by a single oral radiologist with more than 10 years of experience. In repeated measurements, small but statistically significant differences were observed in the AirPex and Wirele-X series (p = 0.023 and p = 0.002, respectively), whereas no significant differences were noted in Propex Pixi and iPex II. Between the two CBCT measurements, a minor but statistically significant difference was also detected (23.80 mm → 23.75 mm; p = 0.010), indicating the method's sensitivity to observer- and image-related parameters.In the inter-method comparison, the median absolute deviations of the devices relative to CBCT were similar: Propex Pixi 0.50 mm; iPex II 0.42 mm; AirPex 0.47 mm; Wirele-X 0.40 mm, with no statistically significant differences among them (Friedman p = 0.554). Bland–Altman analysis showed that the acceptable agreement limits for method pairs ranged approximately between −2.733 and +2.558 mm. Using CBCT as the reference, the proportions of electronic apex locator (EAL) measurements within tolerance were 59.15–61.97% for the ±0.5 mm band and 90.14–92.96% for the ±1.0 mm band, with no overall differences among devices (Cochran's Q: p=0.927 and p=0.820). The findings demonstrated that even under challenging clinical conditions such as extensive periapical lesions and exudation, all four electronic apex locators provided comparable and clinically acceptable WL measurements when compared with CBCT, with no significant superiority among them. Accordingly, the choice of device may be based on the clinician's preference and workflow. While CBCT is valuable as a reference measurement, its sensitivity to observer and parameter variations suggests that it should be recommended not as an absolute standard alone but as a rational complement in conjunction with EALs.