Renal allogreft biyopsilerinde sitotoksik T lenfositlerin Perforin ve Granzim B ekspresyon profilinin Greft reddi ve Greft prognozu ile ilişkisi
The effect of Perforin and Granzyme B expression profile of cytotoxic T lymphocytes to graft rejection and graft prognosis in renal allograft biopsies
  1. Tez No: 970610
  2. Yazar: SABA KİREMİTCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLKAY BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Nefroloji, Allerji ve İmmünoloji, Pathology, Nephrology, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Transplantasyon İmmünolojisi Bilim Dalı
Özet
Renal transplantasyon son dönem böbrek yetmezliğinde hastaların yaşam kalitesini ve sağ kalım süresini artıran en etkili tedavi yöntemidir. İmmün süpresyon ve nakil yönetimindeki önemli ilerlemelere rağmen akut/aktif ve kronik rejeksiyon allogreft kaybının başlıca nedenleridir. Akut rejeksiyon ve kronik allogreft disfonksiyonunu öngörebilecek biyobelirteçlerin tanımlanması greft sağ kalımını geliştirmek için önemlidir. Rejeksiyon patogenezini araştıran son çalışmalarda, sitotoksik efektör hücre fonksiyonunun ana belirleyicileri olan Perforin (PRF) ve GranzimB (GrB) serin proteazların rolleri ön plana çıkmaktadır. Solid organ transplantasyonunda bu proteazların akut rejeksiyonu öngörme potansiyelleri yanısıra kronik allogreft disfonksiyonunda da rolleri olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda renal allogreft biyopsilerde immünhistokimyasal olarak PRF ve GrB ekspresyon profilininin rejeksiyon mekanizmaları ve greft prognozu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2022- Eylül 2025 yılları arasında raporlanan 36 olguya ait 52 adet renal allogreft biyopsisi incelenmiştir. Biyopsilerin histopatolojik incelemesinde Banff elementer lezyonları skorlanmış, Banff 2024 güncel rejeksiyon tanı kriterlerine göre tanı grupları oluşturulmuştur. İmmünhistokimyasal incelemede CD8, PRF ve GrB immün belirteçleri ile glomerüler (g-skor), tübüler (t-skor), interstisyel (i-skor) ve vasküler (v-skor) kompartmanlarda boyanma skorları elde edilmiştir. Bu skorlar Banff elementer lezyon skorları, tanı grupları ve klinik veriler ile karşılaştırılmıştır. Allogreft biyopsilerin 26'sı akut hücresel rejeksiyon; 4'ü kronik aktif hücresel rejeksiyon; 8'i akut humoral rejeksiyon; 3'ü kronik aktif humoral rejeksiyon; 11'i şüpheli akut humoral rejeksiyon; 14'ü borderline değişiklikler, 3'ü immünkompleks glomerülonefrit, biri BK nefropati ve 8'i rejeksiyon bulgusu yok olarak değerlendirilmiştir. İmmünhistokimyasal belirteçlerden GrB v-skor; şiddetli interstisyel inflamasyon (≥ci2), şiddetli tübüler atrofi (≥ct2), şiddetli interstisyel fibrozis (≥ci2), şiddetli i-IFTA (≥i-IFTA2) ve şiddetli total inflamasyon (≥ti2) varlığında daha yüksek saptanmıştır (p>0.05). Arterlerde yüksek GrB aktivitesi kronik hasar parametreleri ile ilişkili bulunmuştur. Akut rejeksiyon grubu (hücresel/humoral) ile rejeksiyon bulgusu olmayan grup IHK boyanma skorları açısından karşılaştırıldığında; PRF g-skor (p=0.038) ve PRF i-skor (p=0.021) akut rejeksiyon grubunda daha yüksek saptanmıştır. Allogreft renal biyopsilerde PRF ve GrB ekspresyonunun doku kompartmanlarına göre immünhistokimyasal analizi kıymetli bulgular ortaya koymuştur. PRF'nin glomerüler ve interstisyel kompartmanlarda ekspresyon artışı akut rejeksiyon ile ilişkilidir. GrB'nin interstisyel ve vasküler kompartmanlarda ekspresyon artışı kronik parankim hasar bulgularıyla ilişkilidir. PRF akut rejeksiyonu gösterirken; GrB kronik greft disfonksiyonunu işaret etmektedir. PRF ve GrB'nin tek başına farklı klinik önemleri olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Renal transplantation is the most effective treatment method that improves the survival of patients with end-stage renal disease. Despite significant advances in immunosuppression and transplant management, acute/active and chronic rejection still remain the primary causes of allograft loss. Identifying biomarkers that can predict acute rejection and chronic allograft dysfunction is crucial for improving graft survival. Recent studies investigating the pathogenesis of rejection have highlighted the roles of Perforin (PRF) and GranzymeB (GrB), key determinants of cytotoxic effector cell function. These essential protease-function molecules are thought to have a role in both acute rejection and chronic allograft dysfunction in solid organ transplantation. In our study, we aimed to investigate the relationship between immunohistochemical expression profiles of PRF and GrB in renal allograft biopsies and graft rejection mechanisms and also graft prognosis. Fifty-two renal allograft biopsies from 36 recipients, reported between January 2022 and September 2025 at the Ankara University Medical School of Pathology Department, were reviewed. Clinical and serological data were obtained from the Ankara University Nephrology Department. Histopathological examination of the biopsies revealed Banff lesions, and diagnostic groups were established according to the updated Banff 2024 rejection diagnostic criteria. Immunohistochemical examination included CD8, PRF, and GrB antibodies. For each immune marker; staining scores were achieved in glomerular (g-score), tubular (t-score), interstitial (i-score), and vascular (v-score) compartments of the renal tissue. These scores were compared with Banff lesion scores, diagnostic groups, and clinical data. Twenty-six of the allograft biopsies were diagnosed with acute cellular rejection; 4 with chronic active cellular rejection; 8 with acute humoral rejection; and 3 with chronic active humoral rejection. Eleven biopsies were evaluated as having suspected acute humoral rejection; 14 as having borderline changes; 3 as having immunocomplex glomerulonephritis, 1 as having BK nephropathy and 8 as having no signs of rejection. Among immunohistochemical markers, GrB v-score was determined to be higher in the presence of severe interstitial inflammation (≥ci2), severe tubular atrophy (≥ct2), severe interstitial fibrosis (≥ci2), severe i-IFTA (≥i-IFTA2) and severe total inflammation (≥ti2) (p>0.05). High GrB activity in the arteries was found to be associated with chronic parenchymal damage findings. When 'acute rejection (cellular/humoral)' and 'no signs of rejection' groups were compared in terms of IHC staining scores; PRF g-score (p=0.038) and PRF i-score (p=0.021) were higher in the acute rejection group. Immunohistochemical analysis of PRF and GrB expression in allograft renal biopsies based on renal tissue compartments revealed valuable findings. Increased PRF expression in the glomerular and interstitial compartments was found to be associated with acute rejection. Increased GrB expression in the interstitial and vascular compartments was associated with signs of chronic parenchymal damage. By these findings we may suggest that PRF indicates acute rejection, while GrB indicates chronic graft dysfunction. It appears that PRF and GrB have different clinical significance.