Tam ve yarım ark taramalarının interokluzal kayıtlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of full and half arch scans on interocclusal records
- Tez No: 970612
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BARIŞ GÜNCÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı; prepare dişin konumuna göre tam ve yarım ark taramanın ve okluzal hizalama optimizasyonun sanal kapanış kaydı üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmaya, tek taraflı olacak şekilde posterior dişlerinden ikisinin kron restorasyonu endikasyonu bulunan 52 gönüllü dahil edildi. Preparasyon sonrası dikey yöndeki stabilizasyonun korunduğu (Grup 1) ve kaybedildiği (Grup 2) olmak üzere iki hasta grubu oluşturuldu (n=26). Her iki grupta, alt ve üst çeneler bir ağız içi tarayıcı (Medit i900) kullanılarak tam ark (TA) ve yarım ark (YA) protokolleri ile tarandı. Kapanış kayıtlarında oklüzal hizalama optimizasyonunun açık (a) ve kapalı (k) olduğu iki durum için alt gruplar oluşturuldu. Dört farklı tarama stratejisi (TAa , TAk , YAa , YAk) tanımlandı. Dijital kapanış kayıtları, okluzal yüzey alanı ve dikey mesafe ölçümleri hesaplanarak değerlendirildi. Veriler Friedman ve Nemenyi non-parametric testleri ile analiz edildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. Her iki hasta grubunda tam ve yarım ark taramalarda okluzal yüzey alanı ve dikey mesafe ölçümleri benzer bulundu (p>0.05). Grup 1 hastalarda TAa–TAk tarama stratejileri arasında okluzal yüzey alanı ölçümlerinde anlamlı fark bulunurken (p<0.05), Grup 2 hastalarda okluzal hizalama optimizasyonunun kapanış kaydı üzerine etkisi saptanmadı (p>0.05). Bu klinik çalışmanın sonuçlarına göre tam veya yarım ark tarama yapılması sanal kapanış kaydını etkilememektedir. Tam ark taramalarada okluzal hizalama optimizasyonu kapanış kaydını değiştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This clinical study aimed to evaluate the effect of full and half arch scanning and occlusal alignment optimization on virtual interocclusal records according to the position of the prepared tooth. A total of 52 patients with an indication for unilateral crown restoration of two of their posterior teeth were included in the study. Two patient groups were formed: one in which vertical stabilization was maintained after preparation (Group 1) and one in which it was lost (Group 2). In both groups, the lower and upper jaws were scanned with full-arch (FA) and half-arch (HA) protocols using an intraoral scanner (Medit i900). Subgroups were created for two situations in which occlusal alignment optimization was enabled (e) and disabled (d) in the virtual interocclusal records. Four different scanning strategies (FAe , FAd , HAe , HAd) were defined. Digital interocclusal records were evaluated by calculating occlusal surface area and vertical displacement measurements. Friedman and Nemenyi non-parametric statistical analysis test was used to evaluate the results. The statistical significance level was accepted as p<0.05. In both patient groups, occlusal surface area and vertical displacement measurements were similar in full-arch and half-arch scans (p>0.05). In Group 1 patients, a significant difference in occlusal surface area measurements was found between the FAe and FAd scanning strategies (p<0.05), whereas in Group 2 patients, occlusal alignment optimization had no effect on the virtual interocclusal record (p>0.05). Based on the findings of this clinical study, full-arch or half-arch scanning does not affect the virtual interocclusal record. In full arch scans, occlusal alignment optimization changes the interocclusal record.