LNG taşımacılığında nesnelerin interneti (IoT) ve büyük veri analitiğinin risk yönetimi
Risk management of (IoT) (internet of things) and big data on LNG carrying
- Tez No: 970680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) taşımacılığı, yüksek düzeyde metan, düşük miktarlarda etan, propan, su, kardondioksit ve diğer bileşenlerden oluşan doğal gazın yer altından çıkarılıp saflaştırma tesislerinde sıvılaştırılarak uzak mesafelere güvenli ve ekonomik şekilde taşınma sürecidir. LNG taşımacılık süreci, ciddi güvenlik ve operasyonel riskler barındırmaktadır. Bu çalışmanın amacı LNG taşımacılığı sürecinde Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Büyük Veri Analitiği teknolojilerinin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilecek risklerin sistematik bir şekilde tanımlanması ve önem düzeylerine göre sıralanarak etkin bir risk yönetimi çerçevesinin oluşturulmasına katkı sağlamaktır. Bu kapsamda literatür taraması ve uzman görüşlerine dayalı olarak 7 ana risk ve buna bağlı 26 alt risk kriteri belirlenmiştir. Elde edilen risk faktörleri belirsizlik ve uzman yargısındaki farklılıkları daha doğru biçimde modellemek amacıyla Aralıklı Tip-2 bulanık mantık yöntemiyle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre ana risk kriterlerinden Çevre ve Güvenlik Riski“-en önemli-”risk olarak bulunurken sırasıyla Siber Güvenlik Riski, Veri Güvenilirliği ve Hatalı Analiz, Veri Gizliliği ve Hukuki Riskler, Operasyonel Teknoloji, Maliyet ve Yatırım riski son olarak da Sistem Entegrasyonu Zorlukları olarak sıralanmıştır.Alt risk kriterleri sonuçlarına göre ise; Acil Durumlarda Yetersiz Sistem Performansı“-en önemli-”risk faktörü olarak bulunurken ardından Yanlış Sensör Verileri, Hassas Verilerin Çalınması, Sensör Arızaları, Sistem Çökmesi, Sistem Kilitlenmesi/Fidye Yazılımları, Anormalliklerin Tespit Edilememesi, Hassas Operasyonel Verilerin İfşası, Operasyonel Manipülasyon, Sürekli Bakım ve Güncellemeler, Beklenen Getirilerin Elde Edilememesi, Eski Sistemlerle Uyumsuzluk, Yanlış Tasarlanan Algoritmalar, Çoklu Sistemlerin Yönetiminde Karmaşıklık, Tahmine Dayalı Bakımda Hatalı Veri, İletişim Aksaklıkları, Yüksek Başlangıç Maliyetleri, Veri Gizliliği İhlalleri, Mürettebatın Kişisel Verilerinin İfşası, Veri Fazlalığı ve Karar Alma Süreçleri, Yasal Uyumluluk, Rekabet Kurallarının İhlali, Çevrimiçi İzleme ve Ticari İhlaller, Liman ve Gümrük Otoritelerinin Veri Talepleri, Aşırı Bağımlılık olarak sıralanmış ve en düşük öneme sahip risk faktörü Uluslararası Veri Transferi Sorunları olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
LNG transportation is the process of extracting natural gas composed primarily of methane and small amounts of ethane, propane, water, carbon dioxide and other components from underground, purifying it in treatment facilities, liquefying it and transporting it safely and economically over long distances. However, the LNG transportation process involves significant safety and operational risks. The aim of this study is to systematically identify the potential risk arising from the use of Internet of Things and Big Data Analytics in LNG transportation and to contribute to the development of an effective risk management framework by prioritizing these risks according to their significance. Within the scope of this study, a literature review and expert opinions were utilized to identify 7 main and 26 associated sub-risk criteria. The identified risk factors were analyzed using the interval Type-2 Fuzzy Sets (IT2FS) logic-based method to better model uncertainty and variations in expert judgments. According to the results, among the main risk categories Environmental and Safety Risk was identified as the most critical, followed respectively by Cybersecurity, Data Reliability and Misanalysis, Data Privacy and Legal Risks, Operational Technology, Cost and Investment Risk and System Integration Challenges. Regarding the sub-risk criteria, Inadequate System Performance During Emergencies was found to be the most important risk factor, followed by Incorrect Sensor Data, Theft of Sensitive Data, Sensor Failures, System Crash, System Lockdown/ransomware, Failure to Detect Anomalies, Disclosure of sensitive Operational Data, Operational Manipulation, Ongoing Maintenance and Updates, Failure to Achieve Expected Returns, Incompatibility with Legacy Systems, Poorly Designed Algorithms, Complexity in Managing Multiple Systems, Faulty Data in Predictive Maintenance, Communication Failures, High Initial Costs, Data Privacy Breaches, Disclosure of Crew's Personal Data, Data Overload and Decision-Making Challenges, Legal Compliance, Violation of Competition Rules, Online Monitoring and Commercial Violations, Port and Customs Authorities Data Demands and Overdependence. The least significant sub-risk factor was identified as Cross-border Data Transfer Issues.