24-28.haftalarda yapılan oral glikoz tolerans test sonucu normal olan gebe kadınlarda glikolize hemoglobin A1C seviyelerinin olumsuz perinatal sonuçlarla ilişkisi
Relationship between glycolyzed hemoglobin A1C levels and adverse perinatal outcomes in pregnant women with normal oral glucose tolerance test results at weeks 24-28
- Tez No: 970689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF MADENDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; 24.-28. gebelik haftaları arasında yapılan 75 gr Oral Glukoz Tolerans Testi'ne (OGTT) ve HBA1C seviyelerindeki değişikliklerin olumsuz perinatal sonuclar üzerine etkisini tesbit etmeye amaçlayan retrospektif bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: 2023 – 2024 tarihleri arasında, Erciyes Universitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ve Polikliniklerinde 18-45 yaş arası, 24.-28. gebelik haftaları arasında olan toplam ek hastaligi olmayan , sağlıklı ve sigara kullanmayan 183 gebe çalışmaya dahil edildi. Hastalarin obstetrik açıdan geçmişleri ve demografik bilgileri kayıt altına alındı. 24-28.haftalarda yapilan OGTT ve HBA1C degerleri not edildi. Ortaya çıkan sonuçlar istatiksel bulgular: Bu çalışma, 24-28 hafta arasında OGTT (Oral Glukoz Tolerans Testi) sonuçları normal olan 183 gebe kadında HbA1c'nin olumsuz perinatal sonuçlarla ilişkisini incelemeyi amaçlayan retrospektif bir araştırmadır. İstatistiksel analizler, HbA1c düzeyinin yüksek olduğunu, fetal agirlik (p<0.01) ve sezaryen doğumun (p<0.05) riskinin arttığını göstermiştir. Ayrıca, mekonyum aspirasyonu ve yoğun bakım ünitesine yatış oranları da yüksek HbA1c seviyeleriyle mevcuttu (p<0.05). Sonuç: Bu bulgular, HbA1c'nin gestasyonel diyabetin ötesinde, fetustaki olası komplikasyonları tahmin etmede değerli bir biyobelirteç olduğunu ortaya koymaktadir amma HbA1c'nin tek başına bir tarama testi olarak kullanımı halen tartışmalıdır ve OGTT ile kombine edilerek değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of changes in 75-g Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) and HBA1C levels between 24-28 weeks of gestation on adverse perinatal outcomes. Materials and Methods: Between 2023 and 2024, 183 pregnant women aged between 18-45 years, between 24-28 weeks of gestation, healthy and non-smoking were included in the study at Erciyes University Gynecology and Obstetrics Clinic and Polyclinics. The patients' obstetric history and demographic information were recorded. OGTT and HBA1C values between 24-28 weeks were noted. The results obtained are statistical findings: This study is a retrospective study aimed to examine the relationship between HbA1c and adverse perinatal outcomes in 183 pregnant women with normal OGTT (Oral Glucose Tolerance Test) results between 24- 28 weeks. Statistical analysis showed that high HbA1c levels increased the risk of macrosomic fetus (p<0.01) and cesarean delivery (p<0.05). In addition, meconium aspiration and intensive care unit admission rates were also present with high HbA1c levels (p<0.05). Conclusion: These findings suggest that HbA1c is a valuable biomarker in predicting possible complications in the fetus beyond gestational diabetes, but the use of HbA1c as a screening test alone is still controversial and should be evaluated in combination with OGTT.