Integrating hybrid boosting machine learning models for enhanced streamflow projections acroos CMIP6 SSP climate scenarios: A hydrological perspective
Hibrit boosting makine öğrenmesi modellerinin entegre edilmesiyle CMIP6 SSP iklim senaryoları kapsamında geliştirilmiş akım projeksiyonları: Hidrolojik bir bakış
  1. Tez No: 970705
  2. Yazar: ABDULHADİ PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği koşullarında etkili su kaynakları yönetimi giderek daha fazla doğru hidroloji tahminlere bağlı hale gelmektedir. Bu çalışma, aylık akım tahminini geliştirmek amacıyla Ridge Regresyonu, Destek Vektör Makineleri (SVM) ve Gen İfade Programlama (GEP) gibi geleneksel yöntemlerle CatBoost, LightGBM, XGBoost ve Random Forest (RF) gibi gelişmiş makine öğrenimi (ML) modellerini karşılaştırmaktadır. Temel hedef, tek bir modele bağımlı kalmadan tahmin doğruluğunu artırmaktır. Performans, geçmiş verilere dayanarak RMSE, MAE ve NSE gibi istatistiksel ölçütlerle değerlendirilmiştir. Boosting algoritmaları, özellikle LightGBM, geleneksel modellere ve RF'ye kıyasla daha yüksek doğruluk göstermiştir. Ancak en iyi sonuçlar, her ay için en doğru modeli seçen hibrit yaklaşımla elde edilmiştir; bu da model esnekliğinin avantajını ortaya koymuştur. Bu sonuçlara dayanarak, NorESM2 iklim modelinden elde edilen verilerle desteklenen CMIP6 iklim senaryoları altında hibrit model kullanılarak geleceğe yönelik akım projeksiyonları yapılmıştır. Senaryolara göre değişen eğilimler, iklim değişikliğinin hidrolojik etkilerine dair önemli içgörüler sunmuştur. Bu çalışma, hibrit stratejilerle birden fazla ML tekniğinin birleştirilmesinin ve iklim projeksiyonlarının entegrasyonunun tahmin performansını artırmadaki potansiyelini vurgulamaktadır. Bulgular, iklim dirençli su yönetimi alanında çalışan araştırmacılar ve karar vericiler için pratik değer taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Effective water resource management increasingly depends on accurate hydrologic forecasting, especially under climate change. This study explores monthly streamflow prediction using both traditional methods such as Ridge Regression, Support Vector Machines (SVMs), and Gene Expression Programming (GEP) and advanced machine learning (ML) models, including CatBoost, LightGBM, XGBoost, and Random Forest (RF). The primary goal is to improve forecast accuracy without relying on a single model. Performance was assessed using historical data through metrics like RMSE, MAE, and NSE. Boosting algorithms, particularly LightGBM, showed superior accuracy over traditional models and RF. However, the best results were achieved through a hybrid approach that selected the most accurate model for each month, demonstrating the advantage of model flexibility. Building on this, future streamflow projections were generated using the hybrid model under CMIP6 climate scenarios with input from the NorESM2 climate model. These projections revealed varying discharge trends across scenarios, offering important insights into the hydrological impacts of climate change. This study highlights the potential of combining multiple ML techniques through a hybrid strategy and incorporating climate projections to enhance forecasting performance. The findings offer practical value for researchers and decision-makers working on climate-resilient water management.