İyi aile karmaşıklığı ve çapraz korelasyon ölçüsüne sahip dizi aileleri
Families of sequences with good family complexity and cross correlation measure
- Tez No: 970706
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, bir dizi ailesinin sözde-rastgeleliğini(pseudorandomness) iki temel ölçüt açısından inceliyoruz: aile karmaşıklığı (f -karmaşıklık) ve ℓ mertebesindeki çapraz-korelasyon ölçütü. Çalışmamız, hem ikili (binary) hem de k-sembollü alfabeler üzerindeki dizileri kapsamaktadır. Öncelikle, ikili sözde-rastgele dizi ailelerinin oluşturulmasına yönelik bilinen yöntemleri genişletiyor ve belirli indirgenemez polinomların Legendre sembollerinden üretilen geniş bir ikili dizi ailesinin f-karmaşıklığı için bir sınır belirliyoruz. Bu ailenin ve onun dualinin, hem yüksek aile karmaşıklığına hem de görece yüksek bir mertebeye kadar düşük çapraz-korelasyon ölçüsüne sahip olduğunu gösteriyoruz. Ayrıca, benzer şekilde yüksek f- karmaşıklığa ve düşük çapraz-korelasyon ölçüsüne sahip ikinci bir ikili dizi ailesi sunuyoruz. Son olarak, sonuçlarımızı k-sembollü alfabeler üzerindeki dizi ailelerine genelliyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the pseudorandomness of a family of sequences with respect to two key measures: family complexity (f -complexity) and cross-correlation measure of order ℓ. Our study encompasses sequences over both binary and k-symbol (k-ary) alphabets. We first extend known methods for constructing families of binary pseudorandom sequences and establish a bound on the f -complexity of a large family of binary sequences generated from the Legendre symbols of certain irreducible polynomials. We demonstrate that this family, as well as its dual, exhibits both high family complexity and low cross-correlation measure up to a relatively high order. Additionally, we present a second family of binary sequences with similarly high f -complexity and low cross-correlation measure. Finally, we generalize our results to families of sequences over the k-symbol alphabets.