Evaluation of adding different reline materials on conventional, 3D printed and milled denture base materials
Konvansiyonel, üç boyutlu ve kazıma ile üretilen protez kaide materyallerine farklı astar materyallerinin eklenmesinin incelenmesi
  1. Tez No: 970707
  2. Yazar: BURCU AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı üretim yöntemleriyle elde edilen protez kaide materyallerine uygulanan klinik ve laboratuvar tipi yumuşak ve sert astar materyallerinin çekme bağlanma dayanımlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Konvansiyonel (ısı ile polimerize PMMA), eksiltmeli (CAD-CAM frezeleme yöntemiyle üretilmiş PMMA) ve eklemeli (3D baskı) olmak üzere üç farklı üretim yöntemi kullanılarak hazırlanan protez kaide materyalleriyle, biri laboratuvar (Molloplast-B) ve biri klinik (GC Reline Soft II) olmak üzere iki farklı silikon bazlı yumuşak astar ve bir adet klinik sert astar (Ufi Gel Hard C) kombinasyonu oluşturulmuştur. Bu şekilde toplam dokuz deney grubu elde edilmiştir. Her örneğe evrensel bir test cihazı kullanılarak çekme testi uygulanmış ve bağlanma dayanımları megapaskal (MPa) cinsinden kaydedilmiştir. Kırık tipleri de yapışkan, kohezyonel ve karışık olarak sınıflandırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 28.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin dağılımına bağlı olarak tek yönlü ANOVA, Kruskal-Wallis ve uygun post hoc testler uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Analizler sonucunda, dokuz grup arasında bağlanma dayanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p<0,001). En yüksek bağlanma dayanımı Ufi Gel Hard C–konvansiyonel PMMA grubunda (12,56 MPa), en düşük bağlanma dayanımı ise GC Reline Soft II–3D baskı grubu (1,28 MPa) olarak belirlenmiştir. Tüm kombinasyonlar, klinik olarak kabul edilebilir minimum sınır olan 0,44 MPa'nın üzerinde değerler göstermiştir. Laboratuvar ortamında uygulanan astar materyalleri, klinikte doğrudan uygulananlara kıyasla daha yüksek bağlanma dayanımı sunmuştur. Kırık tipleri üretim yöntemine göre farklılık göstermiş; 3D baskı gruplarında yapışkan kırıklar daha sık gözlenirken, konvansiyonel ve frezelenmiş gruplarda kohezyonel ve karışık kırıklar daha yaygın bulunmuştur. Sonuç olarak hem kullanılan astar materyali tipi hem de protez kaide materyalinin üretim yöntemi bağlanma dayanımı üzerinde belirleyici rol oynamaktadır. Özellikle 3D baskı yöntemiyle üretilen protez kaide materyalleri en düşük bağlanma performansını göstermiştir. Bu nedenle, eklemeli üretim teknolojilerinde relin işlemlerinin klinik başarısını artırmak amacıyla yeni yüzey işlem protokollerinin geliştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate and compare the tensile bond strength of soft and hard reline materials bonded to denture base resins fabricated by three different techniques: conventional heat polymerization, subtractive CAD-CAM milling, and additive 3D printing. A total of nine experimental groups were created by combining three denture base fabrication methods—conventional PMMA, milled PMMA, and 3D-printed resin—with three types of lining materials: a laboratory-processed silicone-based soft liner (Molloplast-B), a chairside silicone-based soft liner (GC Reline Soft II), and a chairside hard liner (Ufi Gel Hard C). Tensile bond strength was measured using a universal testing machine and results were recorded in megapascals (MPa). Failure modes were evaluated and classified as adhesive, cohesive, or mixed. Data were analyzed using SPSS 28.0 software. Depending on the data distribution, statistical comparisons were made using one-way ANOVA, Kruskal-Wallis, and appropriate post hoc tests with a significance threshold of p<0.05. The results showed statistically significant differences in tensile bond strength among the nine groups (p<0.001). The highest bond strength was observed in the Ufi Gel Hard C–conventional PMMA group (12.56 MPa), while the lowest was in the GC Reline Soft II–3D printed group (1.28 MPa). All combinations exceeded the minimum clinical threshold of 0.44 MPa. Laboratory-processed reline materials demonstrated superior bonding performance compared to chairside-applied materials. Failure modes varied by material and method: adhesive failures were predominant in 3D-printed groups, whereas cohesive or mixed failures were more common in conventionally and subtractively fabricated bases. In conclusion, both the lining material and the fabrication technique significantly affect the tensile bond strength. 3D-printed denture bases demonstrated the weakest performance, suggesting the need for optimized surface treatments to improve bonding in additive manufacturing applications.