Evaluation of neurotoxicity through inflammation and kynurenine pathways in the treatment of alcohol and heroin dependence
Alkol ve eroin bağımlılığının tedavisinde enflamasyon ve kinurenin yollarından aracılık eden nörotoksisitenin değerlendirilmesi
- Tez No: 970717
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SİPAHİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, alkol ve eroin bağımlılığı tedavisinin biyokimyasal, nöroinflamatuvar ve psikiyatrik etkilerini değerlendirmiş; tedavi öncesi-sonrası ve kontrol grubu karşılaştırmalarının yanı sıra, klinik risk faktörlerinin (bağımlılık süresi, psikiyatrik komorbidite) immünolojik biyobelirteçler aracılığıyla psikiyatrik iyileşmeye dolaylı etkilerini de analiz etmiştir. Neopterin düzeyleri alkol ve eroin gruplarında tedavi sonrası anlamlı düzeyde azalmıştır (p = 0.032 ve p = 0.021). TNF-α düzeyleri her iki grupta da tedavi sonrası düşmüştür (p < 0.05), ancak IL-6 ve IFN-γ değişimleri anlamlı bulunmamıştır. Psikiyatrik iyileşme açısından, BAPI-K toplam puanları hem alkol hem de eroin grubunda anlamlı olarak düşmüştür (p < 0.001). SCL-90-R genel semptom düzeyi (GSI) ve tüm alt ölçeklerde tedavi sonrası iyileşme izlenmiştir. Özellikle depresyon, anksiyete ve obsesif-kompulsif alt ölçeklerinde belirgin iyileşmeler saptanmıştır. Regresyon analizlerinde, alkol grubu için TRP (p = 0.002) ve neopterin (p = 0.003) BAPI-K değişimini öngören belirteçler olarak bulunmuştur. Eğitim düzeyinin olumlu bir etkisi olduğu bulunurken (p = 0.005), eşlik eden psikiyatrik bozuklukların varlığının olumsuz bir etkisi olduğu bulunmuştur (p = 0.016). Eroin bağımlılığı grubunda, kullanım süresi (p = 0.028) ve neopterin düzeyi (p = 0.020) en güçlü olumsuz belirleyicilerdi. Bu çalışma, bağımlılık tedavisinin başarısında immünolojik ve nöroinflamatuvar süreçlerin kritik rolünü ortaya koymaktadır. Bulgular, tedavi sürecinde biyokimyasal iyileşmenin psikiyatrik iyileşmeyle paralel ilerlediğini ve özellikle neopterin düzeyleri ile KYN/TRP oranının hem tanısal hem de prognostik değere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated the biochemical, neuroinflammatory, and psychiatric effects of treatment for alcohol and heroin addiction; it also analysed the indirect effects of treatment on psychiatric recovery through pre- and post-treatment and control group comparisons, as well as clinical risk factors (duration of addiction, psychiatric comorbidity) through immunological biomarkers. Neopterin levels decreased significantly in both the alcohol and heroin dependence groups after treatment (p = 0.032 and p = 0.021). TNF-α levels decreased in both groups after treatment (p < 0.05), but changes in IL-6 and IFN-γ were not significant. In terms of psychiatric recovery, BAPI-K total scores decreased significantly in both the alcohol and heroin dependence groups (p < 0.001). Post-treatment improvement was observed in the SCL-90-R general symptom level (GSI) and all subscales. Notably, significant improvements were observed in the depression, anxiety, and obsessive-compulsive subscales. Regression analyses identified TRP (p = 0.002) and neopterin (p = 0.003) as predictors of BAPI-K changes in the alcohol dependence group. Educational level was found to have a positive effect (p = 0.005), while the presence of comorbid psychiatric disorders had a negative effect (p = 0.016). In the heroin dependence group, duration of use (p = 0.028) and neopterin level (p = 0.020) were the strongest negative predictors. This study highlights the critical role of immunological and neuroinflammatory processes in the success of addiction treatment. The findings indicate that biochemical improvement progresses in parallel with psychiatric improvement during treatment and that neopterin levels and the Kynurenine/Tryptophan (KYN/TRP) ratio have both diagnostic and prognostic value.