Ömer Rıza Doğrul'un hayatı, eserleri ve 'Tanrı Buyruğu' adlı tefsiri
- Tez No: 97075
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
TEZ OZETI Kuloğlu, Öner Rukiye, Ömer Rıza Doğrul' tın Hayatı, Eserleri ve Tanrı Buyruğu Adlı Tercüme ve Tefsiri, Yük sek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mehmet Paçacı, XIV,193s. Araştırmamızın amacı : Cumhuriyet Dönemi' nin gaze teci, yazarı Ömer Rıza Doğrul 'un Hayatını, Eserlerini, Tanrı Buyruğu Adlı Tercüme ve Tefsiri"ni ele alarak, kendisi ve eserleri hakkındaki ithamların gerçekliğini ortaya koymaktır. Araştırmamız giriş ve III Bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Ömer Rıza'nın yaşadığı dönem, onun ortaya koyduğu eserlerin özelliklerinden ve kendisine isnad edilen ithamlar hakkında bilgi verilmiştir. I. Bölümde yazarımız hayatı, şahsiyeti ve karşılaştığı ithamlara yer verilmiş olup, II. Bölümde eserleri konu edilmiştir. III. Bölüm' de ise Tanrı Buyruğu adlı tercüme ve tefsire ayrılmış, eserin şekil ve muhteva yönünden tahlilleri ve dönemin diğer tercüme ler iyle karşılaştırmalarına yer ve rilmiştir. Ömer Rıza Doğrul, (1893-1952) yılları arasında yaşamış, gazeteciliği yanında telif eserleri ve birçok tercümesi bulunmaktadır. Hakkında Kadiyânîlik fikirle- 182rini yaydığı ve mason olduğu şeklinde ithamlar bulunmak- tadır. Ta f sir i ise Cumhuriyet' in ilk yıllarında basıl mış, şekli, tertibi ve muhtevasıyla oldukça fazla yeni likleri içeren bir eserdir. 183
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OF THESIS The main purpose of our research is to deal with the Life of“Ömer Rıza Doğrul”, a journalist and an author of the Republican Period. Besides this, we aim to consider his Works and his masterpiece, that is work of Translation and Interpretation named as“Tanrı Buyruğu”(God's Order)! and eventually reveal the reality of the accusations related with him and his works of art. Our research is composed of an Introduction and III Sections. The information given within the section of Introduction contains the data related with the period in which Ömer Rıza has lived, the characteristics of his works of art and the accusations charged upon him. Within the Section I, the subjects deal with the life and personality of our author the accusations that he had encountered. Within the Section II, his works of art have been described. As for Section III, most of the information given is about his work of translation and interpretation named as“Tanrı Buyruğu”. In the same section, the analysis of the relevant work in respect of form and can tent have been covered together with comparisons of the other translations made in the same period. 184Ömer Rıza Doğrul has lived between the years of (1883-1952). Besides his journalism, he hans several compilations and works of translations. There are some accusations about him asserting that he was supporter of“Kadiyânîlik”and he belonged to the class of Masonry. His work of Interpretation was published in the class of the declaration of Republic, and this work of art has been his masterpiece that consisted of quite more novelties in respect of its form, arrangement and contents. 185