Vestibüler migren ve migren hastalarında sağlıkla ilgili yaşam tarzı özelliklerinin incelenmesi
Investigation of lifestyle characteristics related to health in vestibular migraine and migraine patients
- Tez No: 680586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma migren, vestibüler migren (VM) hastaları ve sağlıklı bireyler arasında sağlıkla ilgili yaşam tarzı parametreleri olan fiziksel aktivite, sedanter davranış, sağlık okur yazarlığı, uyku, beslenme, depresyon ve anksiyete seviyelerinin karşılaştırılarak incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya 30 Migren hastası, 21 VM hastası ve 33 sağlıklı birey katıldı. Migren hastalarının baş ağrısı şiddeti ve VM hastalarının baş dönmesi şiddeti Numerik derecelendirme ölçeği'yle (NDÖ), baş ağrısıyla ilişkili dizabilite ve baş ağrısının yaşam üzerine etkisi Migren dizabilite değerlendirme ölçeği'yle (MIDAS), fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi - Kısa Formu'yla (UFAA-KF), sedanter davranışa harcanan süre Sedanter Davranış Anketi'yle (SDA), sağlıkla ilgili okuryazarlık seviyesi e-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'yle (e-SOY), uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi'yle (PUKİ), gündüz uykululuk durumu Epworth Uykululuk Ölçeği'yle (EUÖ), anksiyete ve depresyon seviyeleri Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği'yle (HADÖ) değerlendirildi. Üç grup arasında fiziksel aktivite, sedanter davranış ve e-sağlık okuryazarlığı düzeyleri açısından anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the health-related lifestyle parameters of physical activity, sedentary behavior, health literacy, sleep, nutrition, depression and anxiety levels among migraine, vestibular migraine (VM) patients and healthy individuals. Thirty migraine patients, 21 VM patients and 33 healthy subjects were participated in the study. Headache severity of migraine patients and dizziness severity of VM patients were evaluated with the Numeric Rating Scale (NRS). Disability associated with headache and the effect of headache on life were evaluated with the Migraine Disability Assessment Score (MIDAS). Participants' physical activity level was examined with International Physical Activity Questionnaire - Short Form (IPAQ-SF), time spent on sedentary behavior with Sedentary Behavior Questionnaire (SBQ), health literacy level with eHealth Literacy Scale (eHEALS), sleep quality with Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), daytime sleepiness with Epworth Sleepiness Scale (ESS), anxiety and depression levels with Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). There was no significant difference between the three groups in terms of physical activity, sedentary behavior and e-health literacy levels (p>0.05).