Parkinson hastalığının motor semptomlarının izlenmesine olanak sağlayan giyilebilir PDMonitor® sisteminin derin beyin stimülasyonu uygulanan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası kullanımı
Preoperative and postoperative use of the wearable PDMonitor® system for monitoring motor symptoms in patients with parkinson's disease undergoing deep brain stimulation
- Tez No: 970763
- Danışmanlar: PROF. DR. PULAT AKIN SABANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Parkinson hastalığı (PH), ilerleyici seyirli bir nörodejeneratif hastalık olup motor semptomların dalgalı seyri ve tedaviye bağlı gelişen diskineziler hastalığın objektif izleme gereksinimini arttırmaktadır. Bu çalışmada, PDMonitor® adlı giyilebilir sensör sisteminin derin beyin stimülasyonu (DBS) uygulanan Parkinson hastalarında ameliyat öncesi ve sonrası dönemde motor semptomların izlenmesindeki etkinliği değerlendirilmiştir. YÖNTEM: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı'nda derin beyin stimülasyonu uygulanan Parkinson hastaları incelendi. Hastalara cerrahi öncesi ve sonrası dönemlerde PDMonitor® sistemi ile izlem yapıldı. Sensörlerden elde edilen veriler; bradikinezi, tremor, diskinezi, off süreleri, aktivite yüzdeleri, yürüme, adım sayısı ve Birleşik Parkinson Hastalığı Derecelendirme Ölçeği (UPDRS) puanları açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dâhil edilen hastalarda, PDMonitor® kullanımı ile ameliyat sonrası dönemde motor semptomlarda anlamlı düzelmeler gözlendi. Özellikle UPDRS puanlarında düşüş, diskinezide azalma ve off dönemlerin kısaldığı tespit edildi. Cihazın zamana bağlı motor değişimleri objektif olarak yansıtması, DBS'nin klinik etkinliğini ölçmede güçlü bir araç olduğunu ortaya koymuştur. SONUÇ: PDMonitor®, Parkinson hastalarında motor semptomların dinamik ve sayısal izlenmesine olanak sağlayarak cerrahi müdahalelerin etkinliğini değerlendirmede değerli bir yardımcı araçtır. Bu sistem, bireyselleştirilmiş tedavi planlamasını destekleyerek hasta yönetiminde yeni bir boyut kazandırmaktadır. Geniş katılımlı prospektif çalışmalarla bu bulguların doğrulanması, PDMonitor® gibi giyilebilir teknolojilerin rutin klinik kullanımına entegrasyonunu hızlandırabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Parkinson's disease is a progressive neurodegenerative disorder characterized by fluctuating motor symptoms and treatment-related dyskinesias, increasing the need for objective monitoring. This study aims to evaluate the effectiveness of the wearable sensor system PDMonitor® in monitoring motor symptoms during the preoperative and postoperative periods in patients with Parkinson's disease undergoing deep brain stimulation. METHODS: Patients with Parkinson's disease who underwent DBS at the Department of Neurosurgery, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, were evaluated. PDMonitor® was used to monitor patients before and after surgery. Data obtained from the sensors were compared in terms of bradykinesia, tremor, dyskinesia, off periods, activity precentage, gait, cadence and Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS) scores. RESULTS: In patients included in the study, significant improvements in motor symptoms were observed in the postoperative period with the use of PDMonitor®. Notably, reductions in UPDRS scores, dyskinesia severity, and off-period duration were detected. The ability of the system to objectively reflect time-dependent motor fluctuations demonstrated its effectiveness as a tool for evaluating the clinical outcomes of DBS. CONCLUSION: PDMonitor® enables dynamic and quantitative monitoring of motor symptoms in Parkinson's disease and serves as a valuable tool in assessing the efficacy of surgical interventions. By supporting personalized treatment planning, this system introduces a new dimension to patient management. Validation through larger prospective studies may accelerate the integration of wearable technologies like PDMonitor® into routine clinical practice.