Genç boksörlerde jackfruit kullanımının adipokin (İrisin, Omentin-1), serebral (BDNF) yanıt ve kognitif performans ile antropometrik parametreler üzerindeki etkisi
Effects of jackfruit use on adipokine (Irisin, Omentin-1), cerebral (BDNF) response and cognitive performance and anthropometric parameters in young boxers
- Tez No: 970765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ORKUN ERKILIÇ, DOÇ. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Beslenme ve Diyetetik, Physiology, Sports, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Çalışmada genç boksörlerde jackfruit meyve ekstresi kullanımının adipokin, serebral yanıt ile beyin ve kognitif fonksiyonu üzerine etkisi ve antropometrik parametrelerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Bayburt Sporcu Eğitim Merkezinde (SEM) haftalık düzenli antrenman yapan atletik performans sürecindeki herhangi bir sağlık problemi olmayan, araştırmaya katılmayı kabul eden 18-25 yaş aralığında bulunan genç yetişkin boksör bireyler oluşturacaktır. Proje kapsamında yer alacak çalışma grupları ise, J0 grubu (Kontrol Grubu; Grup 1) 4 hafta boyunca günde bir şişe maden suyu (500 ml) tüketen ve içerisinde herhangi bir meyve ekstresi uygulanmayan grup, (n=6); J100 grubu (Grup 2) 4 hafta boyunca günde bir şişe maden suyu (500 ml) içerisinde jackfruit meyve ekstresi oral yolla 100 mg/kg kullanacak grup, (n=6); J200 grubu (Grup 3) 4 hafta boyunca günde bir şişe maden suyu (500 ml) jackfruit meyve ekstresi oral yolla 200 mg/kg kullanacak grup, (n=6); J300 grubu (Grup 4) 4 hafta boyunca günde bir şişe maden suyu (500 ml) liçi meyve ekstresi oral yolla 300 mg/kg kullanacak grup, (n=6) olmak üzere 4 grup ve toplam 24 sporcudan oluşturulacaktır.30 gün sürecek olan çalışma gruplarında yer alan bireylerin meyve ekstre tüketim zamanı, antrenman öncesi en az 2 saat öncesi olması koşuluyla tüketimi sağlanacaktır. Çalışma gruplarında yer alacak bireyler haftada 5 gün 1.5 saatlik süre (Saatleri 16:00-18:00) olmak üzere 30 gün boyunca antrenman uygulanacaktır. Araştırma gruplarında yer alacak bireylerin toplam canlı ağırlık ortalaması eşit olacak şekilde tesadüfi deneme düzeni kullanılacaktır. Çalışmanın başlangıcı, 0. 15. 30. günlerinde ilk antrenman günü ve sonu olmak üzere tükürük örnekleri alınacaktır. Tükürük örnekleri alınacak olup analiz işlemi gerçekleşinceye kadar -20 C°'de saklanacaktır. Tükürük örneklerinde Adipokin, Serebral yanıtı ile incelenmesine yönelik parametreler olan İrisin, Omentin-1 ve BDNF düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışılacaktır. Kognitif performans düzeyi saptanacak, antropometrik ölçümleri yapılacaktır. Araştırmanın sonucunda elde edilecek veriler SPSS Statistics programında analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effects of jackfruit fruit extract use on adipokines, cerebral response and brain and cognitive functions and the relationship with anthropometric parameters in young boxers. The universe of the study will consist of young adult boxers between the ages of 18-25 who do regular weekly training in Bayburt Athlete Training Center (SEM), do not have any health problems during the athletic performance process, and agree to participate in the research. The study groups to be included in the project are as follows: J0 group (Control Group; Group 1) the group that consumed one bottle of mineral water (500 ml) per day for 4 weeks and did not receive any fruit extract (n=6); J100 group (Group 2) the group that will use jackfruit fruit extract orally at 100 mg/kg in a bottle of mineral water (500 ml) per day for 4 weeks, (n=6); J200 group (Group 3) will use 200 mg/kg jackfruit fruit extract orally in a bottle of mineral water (500 ml) per day for 4 weeks (n=6); J300 group (Group 4) will use 300 mg/kg lychee fruit extract orally in a bottle of mineral water (500 ml) per day for 4 weeks (n=6) and will consist of 4 groups and a total of 24 athletes. The individuals in the 30-day study groups will consume the fruit extract at least 2 hours before training, provided that it is at least 2 hours before training. The individuals in the study groups will train for 1.5 hours (16:00-18:00) for 5 days a week for 30 days. A randomized trial design will be used so that the total live weight averages of the individuals in the research groups will be equal. Saliva samples will be taken at the beginning of the study, on the 0th, 15th, and 30th days, on the first training day and at the end. Saliva samples will be taken and stored at -20 C° until the analysis is performed. Adipokine, Cerebral response and parameters for the examination of Irisin, Omentin-1 and BDNF levels in saliva samples will be studied with ELISA method. Cognitive performance level will be determined, anthropometric measurements will be made. Data obtained as a result of the research will be analyzed in SPSS Statistics program.