Gayrimenkul finansmanında yeni bir model: Gayrimenkul yatırım ortaklığı
A New model in real estate finance: Real estate investment trust
- Tez No: 97078
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu çalışma ile, inşaat sektörünün yapısı ve özelliklerinden yola çıkarak bu sektör için yeni bir finansman modeli olarak gündeme getirilen, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarının (GYO) yapısı ve işlevi incelenmesi hedeflenmiştir. İnşaat sektörü, Cumhuriyet'in kuruluşundan itibaren hükümet politikalarının önemli unsurlarından birisi olmuştur. Otuzdan fazla sektörden girdi alması nedeni ile ekonomide canlandırıcı etkiye sahiptir ve ürettiği çıktı barınma talebini karşıladığı için sosyal öneme sahiptir. Kurumsal açıdan ilk örnekleri ABD'de görülen GYO'lar, Türkiye'de hukuksal düzenlemeler sonucu oluşan vergisel teşvikler nedeni ile yatırım ortaklıkları şeklinde kurulmaktadırlar. Türkiye'de kurulan GYO'lann performansının değerlendirebilmek için İMKB'de işlem görmeye başladıkları ocak 1997 tarihinden aralık 1999 tarihine kadar ki İMKB günlük verileri incelenmiştir. GYO'lann sayısı 2'den, 8'e çıkmıştır. İMKB'de işlem hacimleri artmıştır. GYO'lann portföylerinde gayrimenkul projeleri ağırlıklıdır. Ancak hukuksal düzenlemelerin eksikliği nedeni GYO'lar gayrimenkule dayalı menkul kıymeti, hem ihraç edememiş hem de portföyünde bulunduramamıştır. Türkiye'de GYO'lar, inşaat sektörü için piyasa araçlan ile fon bulunması amacını yerine getirmekte, ancak sermaye piyasalannın derinleşmesi ve finansal araçlann artmasına yönelik işlevini yerine getirememktedir. Eğer GYO'lara ilişkin sıkıntılar giderilir ise hem sektör hem de ekonomi için çok büyük fayda ve yeni açılımlar sağlayacak bir modeldir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: This study aims to analyses the structure and procedure of the Real Estate investment Trust (REIT), which was introduced recently as a new financial model for the construction sector. This goal will be realized through a detail review of the structure and character of the Turkish construction system. Construction sector become one of the crucial elements of the government politics since the establishment of Turkish Republic. As the construction sector uses the output - input of 30 other sectors as inputs, it has a“rotor”effect for the economy. It also has an other importance in means of its output that supply housing for the public. It stands to be the social role of the sector. Pioneers of REIT's first appeared in the U.S.A informs of foundations investment fund and in Turkey. Due to the Turkish laws and regulations, they were established as investment trust. In order to understand the performance of the Turkish the REIT's, a daily analyses was made of the Istanbul Stock Exchange (IME) data, between January 1997, which they entered the stocks market first and December 1999. The number of the REIT's registered to the EVIE raised up to 8 from2 at the beginning. Real estate projects are occupying biggest share on the REIT's portfolio. Due to the legal constraints, REIT's cold neither export nor hold the securities on their portfolio. The REIT's in turkey succeeded to supply funds to the construction sector by using the means of the market tools. But on fortunately the cold not succeed their role of depending the stocks exchange and increasing the number of financial instruments.If their problems can be solved in the near future, REIT's seem to be useful instruments but for the construction sector and for the general economy.