Balance in groups: Complexity, algorithm and application to the analysis of Turkish parliament
  1. Tez No: 97080
  2. Yazar: ALİ GÜNGÖRAYDINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAD ALESKEROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Topluluklardaki Denge: Karmaşıklık, Algoritma ve T.B.M.M.' nin Çözümlenmesi'ne Uygulamşı Ali Güngöraydınoğlu Gruplardaki denge modeli kullanılmıştır. Denge derecesinin ölçütü incelenmiş ve belli bir kota sayısı göz önüne alınarak geliştirilmiştir. Ölçütün hesaplanmasında kullanılan algoritmaların karmaşıklığı araştırılmıştır. Bir algoritma ve bu işlem için gereken yaklaşık süre verilmiştir. Sonuç olarak, T.B.M.M.'nin çözümlenmesine uygulanması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Balance in Groups: Complexity, Algorithm and Application to the Analysis of the Turkish Parliament by Ali Güngöraydinoğlu The model of balance in groups is used. The measure of degree of balance is analyzed and a modification is made by considering a fixed quota number. The complexity of the algorithms that are used to evaluate the measure is investigated. An algorithm is constructed and the expected time required for the algorithm is evaluated. Application to the analysis of the Turkish Parliament from 1991 to 1999 is presented. IV