Examination of the relationship between digital literacy and game behavior
Dijital okuryazarlık ile oyun davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi.
- Tez No: 970816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, liseli uluslararası öğrencilerin dijital okuryazarlığı ile oyun oynama davranışları arasındaki ilişkiyi izlemektedir. Teknolojinin genç öğrencilerin hem eğitimsel hem de kişisel ilgi alanlarını etkilemesiyle bu konu giderek daha önemli hale gelmektedir. Dijital okuryazarlığın, genellikle koruyucu bir unsur olarak algılansa da, dijital oyunlara daha derin bir katılımı teşvik edip edemeyeceği konusunda tartışmalar devam etmektedir. Nicel, ilişkisel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Veriler, dijital okuryazarlığı ve oyun oynama davranışlarını ölçen standartlaştırılmış öz bildirim ölçekleri kullanılarak özel bir uluslararası lisede okuyan 95 öğrenciden toplanmıştır. Analizde Pearson korelasyon ve betimsel istatistikler ile cinsiyete dayalı alt grup analizleri kullanılmıştır. Genel olarak, veriler iki değişken arasında istatistiksel olarak anlamlı olmayan çok mütevazı bir pozitif bağlantı göstermiştir. Özellikle, kız öğrenciler arasında hafif bir negatif eğilim ve erkek öğrenciler arasında orta düzeyde bir pozitif eğilim görülmüştür. Ancak, örneklem büyüklüğünün küçük olması nedeniyle, her iki eğilim de istatistiksel olarak anlamlı değildir. Bu sonuçlar, kızlarda dijital okuryazarlık ile gençlerde oyun oynama davranışları arasında bir bağlantı olmayabileceğini, ancak erkek öğrencilerin verilerinde pozitif bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Çalışma, dijital yeterlilikler ile oyunla ilgili davranış kalıpları arasındaki ilişkiyi anlamak için daha derinlemesine araştırmaların önemini vurguluyor. Ebeveynler ve öğretmenler için çıkarımlar tartışılıyor ve daha ileri çalışmalar için öneriler, uzunlamasına tasarımların ve daha büyük, daha çeşitli örneklemlerin değerini vurguluyor.
Özet (Çeviri)
This study monitors the relationship between high school international student's digital literacy and gaming behavior. This topic is becoming more important as technology affects both educational and personal interests of teenage students. There is ongoing discussion on whether digital literacy could also encourage deeper engagement in digital gaming, or even though it is often perceived as a protective element. Quantitative, correlational research design was used. Data were collected from 95 students at a private international high school with standardized self-report scales measuring digital literacy and gaming behavior. Pearson correlation and descriptive statistics were used in the analysis, along with gender-based subgroup analyses. Overall, the data showed a very modest positive connection between the two variables that was not statistically significant. Notably, there was a mild negative trend among female students and a moderate positive trend among male students. However, because of the small sample size, neither trend was statistically significant. These results indicate that there might not be a connection between digital literacy and teenage gaming behavior in females but there is a positive connection in male students' data. The study emphasizes the importance for more in-depth research to understand the relationship between digital competencies and gaming-related behavioral patterns. There is discussion of the implications for parents and teachers, and suggestions for further study stress the value of longitudinal designs and larger, more varied samples.