Antibakteriyel özelliğe sahip kuaterner amonyum tuzu katkılı poli (laktik asit) kompozit filmlerinin hazırlanması
Preparation of quaternary ammonium salt added poly(lacti acid) composite films having antibacterial properties
- Tez No: 970817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE DANDAN DOĞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Poli(laktik) asit (PLA), biyobozunur, çevre dostu ve düşük maliyetli bir polimer olması nedeniyle endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Laktik asit monomerinden üretilen PLA, buğday, mısır ve şekerpancarı gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edildiği için karbon ayak izini azaltmaya katkı sağlar. Ayrıca, geri dönüştürülebilir ve çeşitli uygulamalar için kolayca modifiye edilebilir bir yapıya sahiptir. Ancak, düşük sarmal yoğunluğu ve zincir tokluğu nedeniyle kırılganlık gibi mekanik zayıflıkları mevcuttur. Kuaterner amonyum tuzları (QAS), gram-negatif ve gram-pozitif bakteriler, bazı virüsler ve mantarlara karşı geniş spektrumlu antimikrobiyal etkiye sahip bileşiklerdir. Bu bileşikler pozitif yüklü azot atomları sayesinde mikroorganizmaların hücre zarlarını bozarak antibakteriyel etki gösterir. Bu çalışmanın amacı, biyobozunur yapıya sahip PLA'ya QAS ilave edilerek antibakteriyel özellik kazandırmak ve böylece ambalaj gibi hijyenin önemli olduğu alanlarda kullanılabilecek çevre dostu polimer filmler elde etmektir. Hazırlanan filmler; Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (Fourier Transform Infrared, FTIR), Termogravimetrik Analiz (TGA), Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC), Taramalı Elektron Mikroskobu (Scanning Electron Microscope, SEM), mekanik test, korozyon, Limit Oksijen İndeksi (LOI), Dikey Yanmazlık Testi (UL-94), Antibakteriyel ve Sitotoksisite testleri ile karakterize edilmiştir. Sonuç olarak, PLA/QAS filmlerinin hem antibakteriyel hem de fonksiyonel özellikleri iyileştirilmiş olup sürdürülebilir ve güvenli malzeme alternatifleri sunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polylactic acid (PLA) is one of the most commonly used biodegradable polymers in industry due to its low cost, environmentally friendly nature, and biocompatibility. Produced from lactic acid monomer, PLA contributes to reducing the carbon footprint as it is obtained from renewable resources such as wheat, corn and sugar beet. It is also recyclable and can be modified for various applications. However, PLA has certain limitations, such as brittleness, due to its low crystallinity and chain toughness. Quaternary ammonium salts (QAS) are known for their broad-spectrum antimicrobial activity against a wide range of microorganisms including gram-positive and gram-negative bacteria, certain viruses, and fungi. Their positively charged nitrogen atoms disrupt microbial cell membranes, resulting in antibacterial effects. The aim of this study is to develop environmentally friendly polymeric films with antibacterial properties by incorporating QAS into biodegradable PLA, particularly for use in applications such as packaging where hygiene is crucial. The resulting films were characterized using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Thermogravimetric Analysis (TGA), Differential Scanning Calorimetry (DSC), Scanning Electron Microscopy (SEM), mechanical tests, corrosion analysis, Limiting Oxygen İndex (LOI), flammability tests (UL-94), antibacterial activity and cytotoxicity assays. As a result, the PLA/QAS films were improved in terms of both antibacterial and functional properties, aiming to offer sustainable and safe material alternatives.