TÜBİTAK üniversitlerin alan bazlı yetkinlik verilmesinin interaktif olarak incelenmesi
An interactive examination of TÜBİTAK's field-based competence evaluation for universities
  1. Tez No: 970832
  2. Yazar: İREMNUR KIRIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÖZDİL, PROF. DR. HALİL RIDVAN ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki üniversitelerin akademik alanlardaki araştırma yetkinlikleri nicel verilerle incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, üniversitelerin belirli yıllar arasındaki araştırma performanslarındaki değişimi ortaya koymak ve ana ile alt araştırma alanları arasındaki yapısal farklılıkları Python kodları ile görsel hale getirip analiz etmektir. Veri analizinde büyük veri yöntemlerinden yararlanılmış; Python programlama dili ile görselleştirme ve boyut indirgeme teknikleri kullanılmıştır. Kalite puanı ile hacim puanı verileri değerlendirilerek, üniversitelerin farklı araştırma alanlarındaki konumları grafiksel olarak gösterilmiştir. Özellikle alt araştırma alanlarının dağılım yapıları, görsel analiz ve temel bileşenler analizi ile yorumlanmıştır. Analizler sonucunda, üniversitelerin araştırma performanslarında yıllar içinde farklılaşmalar meydana geldiği; bazı alanlarda gelişme gözlemlenirken, bazı alanlarda ise dengeleyici bir dağılım oluştuğu tespit edilmiştir. Bu durum, akademik çıktılar açısından stratejik planlamanın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the research competencies of universities in Turkey across academic fields have been examined using quantitative data. The main objective of the study is to reveal the changes in research performance of universities between selected years and to analyze the structural differences between main and sub-research fields through visual representations created with Python code. Big data methods were utilized in the data analysis process; visualization and dimensionality reduction techniques were applied using the Python programming language. By evaluating quality scores and volume scores, the positions of universities in various research areas were graphically presented. In particular, the distribution structures of sub-research fields were interpreted through visual analysis and principal component analysis. As a result of the analyses, it was found that there have been variations in the research performance of universities over the years; while improvements were observed in some fields, a balancing distribution emerged in others. This highlights the importance of strategic planning in terms of academic output.